Reklama

5 rzeczy, których osoby z suchą skórą nigdy nie powinny robić

Sucha skóra może być przyczyną świądu, uczucia dyskomfortu, jak również nieestetycznego wyglądu. Choć rodzimy się z danym typem skóry, istnieje wiele czynników, które mogą pogorszyć jej stan. Możemy jednak zapobiec wszystkim dolegliwościom z nią związanym, unikając pewnych czynności, a jednocześnie odpowiednio ją pielęgnując. Oto 5 rzeczy, których osoby z suchą skórą nigdy nie powinny robić, jeśli zależy im na zdrowej, nawilżonej skórze.

Reklama

Branie gorącego prysznica

Gorąca woda wysusza naturalne tłuszcze, które nawilżają naszą skórę. Aby uniknąć jej nadmiernego wysuszenia, lepiej brać ciepły prysznic zamiast gorącego i nie pozostawać pod natryskiem przez dłuższy czas.

Wiele ludzi uważa, iż stosowanie peelingu działa korzystnie na suchą skórę. W rzeczywistości, pocieranie jej powoduje jeszcze większe wysuszenie. Do mycia należy więc używać miękkiej myjki lub po prostu rąk.

Ignorowanie objawów

Niekiedy sucha skóra jest objawem poważnej choroby, która wymaga profesjonalnej opieki medycznej. Może być symptomem cukrzycy lub nieprawidłowej pracy tarczycy. Kiedy stan skóry nie zmienia się przez dłuższy czas, ważne jest skontaktowanie się z lekarzem. Z drugiej strony, często coś tak prostego jak krem lub lek przepisany na receptę może rozwiązać nasz problem.

Zapominanie o odpowiednim ubiorze

Suche zimowe powietrze oraz ogrzewanie wewnątrz budynków może usuwać wilgoć ze skóry, co prowadzi do jej wysuszenia, a niekiedy świądu. Stosowanie nawilżacza powietrza i ustawianie ogrzewania na temperaturę pomiędzy 18 a 21 stopniami Celsjusza podczas zimowych miesięcy to dobry sposób na zapobieganie wysuszeniu skóry.

Ekspozycja na czynniki wywołujące podrażnienie

Czynnikiem wywołującym podrażnienie może być zwykła tkanina lub proszek do prania. Osoby cierpiące na alergię i różnego rodzaju nadwrażliwość szczególnie narażone są na szkodliwe efekty działania takich czynników. Wyeliminowanie ich z naszego otoczenia może zapobiec pogorszeniu się stanu skóry.

Stosowanie produktów z dużą zawartością alkoholu

Używanie kosmetyków zawierających dużą ilość alkoholu może uszkadzać suchą skórę. Alkohol niszczy barierę ochronną skóry, co z kolei pozwala na przedostanie się środków podrażniających w głębsze warstwy skóry.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama