Reklama

Jakie prywatne ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Prawo w naszym kraju stanowi, że prawie każda osoba musi być obowiązkowo ubezpieczona w NFZ. Jednakże, od dłuższego czasu mamy do wyboru też dodatkową opiekę zdrowotną, czyli prywatną. Czy opłaca się brać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Jakie wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To dobrowolna decyzja każdego z nas, komu zależy na tym, aby oprócz państwowego ubezpieczenia w NFZ, mieć do dyspozycji szybszy dostęp do specjalistów czy obsługę medyczną na najwyższym poziomie.

Należy przy tym pamiętać, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest jedynie dodatkiem do tego, które oferuje nam NFZ.

Do wyboru mamy polisę zdrowotną, którą oferują towarzystwa ubezpieczeniowe (pokrywa koszty usług medycznych) oraz abonament medyczny, proponowany przez prywatne placówki opieki medycznej. Dodatkowo, wybierając abonament medyczny, możliwe, że będziemy musieli wypełnić ankietę zdrowotną. Jeżeli prywatna placówka uzna, że nasz stan zdrowia jest zbyt wątły, może nam odmówić udzielenia abonamentu medycznego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Po pierwsze na to, ilu lekarzy specjalistów w danym abonamencie oferuje nam placówka. Wiadomym jest, że czym wyższa kwota, tym większy dostęp do specjalistów. Zanim wybierzesz odpowiednich specjalistów, pomyśl, na ile ich pomoc jest ci potrzebna. To zdecydowanie pomoże przy planowaniu wydatków na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Po drugie, czas oczekiwania na wizytę. Jeżeli męczą Cię kolejki w przychodni czy szpitalu, zwróć uwagę na to, jak długie kolejki są w danej prywatnej placówce. Dowiesz się tego czytając opinie w internecie, czy pytając obsługę prywatnej przychodni.

Inne ważne kwestie związane z ubezpieczeniem

Po trzecie sprawdź, ile placówek ma dany prywatny ubezpieczyciel zdrowotny. Pomyśl, czy w nagłej sytuacji odległość nie będzie dla ciebie przeszkodą. Dowiedz się, czy firma oferuje wizyty domowe w danym pakiecie abonamentu medycznego oraz z ilu z nich możesz skorzystać w ciągu roku.

Po czwarte, zwróć uwagę na liczbę świadczonych usług. Jeżeli dana firma oferuje niewielki pakiet badań, a na większość potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, pomyśl nad tym, czy rzeczywiście jest ci potrzebny abonament medyczny i czy nie lepiej jest ci skorzystać z polisy zdrowotnej.

Cena = Jakości

Najważniejszy element przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to cena. Rozejrzyj się na rynku prywatnych usług medycznych i koniecznie porównaj kilka prywatnych placówek ze sobą. Może się okazać, że w tej samej lub nieco wyższej cenie dostaniesz więcej, niż oferuje ci inna firma. Nade wszystko pamiętaj, że prywatne ubezpieczenie medyczne działa jako dodatek do ubezpieczenia w NFZ. Nie pokrywa kosztów refundacyjnych leków czy zabiegów, które wykraczają poza zakres wykupionej usługi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama