Uprawa roślin zgodnie z fazami księżyca
Najbardziej widocznym wpływem księżyca na Ziemi są zjawiska pływów oceanów. Wpływa on też, choć w mniej widoczny sposób na wodę biosferze, m.in. na krążenie płynów w roślinach i glebie, a co za tym idzie, w dużym stopniu wpływa na sam rozwój roślin. Zależnościami między układem ciał niebieskich, w szczególności księżyca, a wzrostem roślin zajmuje się nauka zwana biodynamiką. Warto poznać kilka jej podstawowych zasad.
Trwa trzy doby, w czasie których nie widzimy na niebie nawet cząstki księżyca. W tym czasie nie powinniśmy siać ani sadzić roślin, gdyż korzenie roślin są wtedy bardzo wrażliwe. Unikajmy też przesadzania roślin, wysiewania nasion czy pikowania siewek a także okopywania czy nawet odchwaszczania.
Jest to doskonały moment na przycinanie i formowanie roślin. Jest to również dobra pora na walkę ze szkodnikami i chorobami.
W czasie pełni, jest najlepszy czas na nawożenie i podlewanie roślin. Również zabiegi takie jak pielenie, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin, zwalczanie szkodników i chwastów będą wtedy bardziej skuteczne niż w czasie innych faz księżyca.
W okresie pełni nie powinniśmy natomiast przeprowadzać żadnych cięć, ponieważ rośliny będą je gorzej znosić. Również szczepienie roślin w tym terminie może nie przynieść nam spodziewanych rezultatów, gdyż zrazy będą się gorzej przyjmować.
Jest to okres od pełni do nowiu, kiedy księżyca na niebie ubywa. W tym czasie części nadziemne roślin są mało wrażliwe na uszkodzenia. Przycięte w tym czasie rośliny tracą mniej soków. Dobrze się również przyjmują nowo posadzone oraz przesadzone rośliny, które szybko się regenerują i przyjmują w nowym miejscu. Szczególnie zaleca się w tym okresie sadzić i siać rośliny cebulowe, motylkowe oraz korzeniowe. Ścięte w tym czasie kwiaty długo zachowają świeżość. Jest to najlepszy czas na zbiór owoców i warzyw do przygotowania przetworów wymagających obróbki termicznej.