Reklama

Trawnik kwiatowy - zakładanie i pielęgnacja

Jeśli zwykły, zielony trawnik wydaje się nam zbyt monotonny i jeśli chcielibyśmy stworzyć z niego oryginalny fragment ogrodu, zmieniający swe barwy w zależności od por roku, doskonałym rozwiązaniem jest posadzenie w nim kwiatów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy otrzymać oryginalny efekt, który zachwyci wszystkich! Poniżej przydatne wskazówki jak założyć i pielęgnować trawnik pełen kwiatów.

Reklama

Kwiaty w trawie

Komponując kwietny trawnik, mamy ogromne możliwości. Kwiaty możemy wprowadzać grupowo, np. w miejscach gdzie po zimie pojawiły się ”łyse plamy”, można sadzić je niewielkimi grupkami lub wysiewać razem z nasionami traw. Jest wiele gatunków roślin kwiatowych o różnych barwach, które można z powodzeniem wprowadzić do trawnika. Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości.

Bardziej zaawansowaną formą jest łąka kwietna, która całkowicie zastępuje trawnik. Polega ona na wysiewaniu specjalnych mieszanek kwiatów i zamiast zielonego dywanu uzyskamy pod domem łąkę pełną polnych kwiatów, kolorową od wiosny do jesieni.

Jakie gatunki?

Przede wszystkim, rośliny kwitnące na trawniku powinny dodawać mu uroku, nie utrudniając przy tym jego pielęgnacji oraz nie ograniczając w dużym stopniu możliwości jego użytkowania. Dlatego najlepiej sprawdzają się rośliny cebulowe, które kwitną w określonym terminie, po czym zanikają i trawnik możemy bez przeszkód kosić i chodzić po nim.

W lecie kosimy trawnik dość często, dlatego najlepiej sprawdzają się wyspowe mini rabatki z kwiatami, bowiem w trawniku nie zdążą zakwitnąć między jednym koszeniem a drugim. Najpewniejszym rozwiązaniem są rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Do najczęściej wybieranych do zakładania kwietnego trawnika roślin należą: krokusy, zimowity, narcyzy, hiacynty, cebulice syberyjskie, śnieżyce, śnieżyczki, tulipany botaniczne i ranniki.

Kolejną grupą roślin świetnie się sprawdzających na trawnikach są wieloletnie byliny, niewielkich rozmiarów, jak np. stokrotki, które nie mają praktycznie żadnych wymagań, można je kosić przez cały rok razem z trawą a one będą przez cały czas kwitnąć.

Pielęgnacja trawnika z kwiatami

Trawnik, w którym rosną kwiaty, w zasadzie pielęgnujemy podobnie jak zwykły trawnik. Bardziej szczególnej uwagi wymaga koszenie trawy, kiedy mamy w niej rośliny cebulowe, bowiem na wiosnę, powinniśmy poczekać aż rośliny przekwitną a ich liście zżółkną. Przeważnie, pierwsze koszenie można wykonać dopiero w połowie maja. Jeśli się z nim pospieszymy, rośliny mogą nie zdążyć zgromadzić w cebulach i bulwach odpowiednich zapasów potrzebnych roślinie do rozwoju w następnym sezonie.

Powinniśmy też poświęcić więcej uwagi temu, aby trawnik miał odpowiednią wilgoć, ponieważ rośliny kwiatowe są przeważnie mniej odporne na długotrwałe susze niż większość traw.

Nie możemy też używać do zwalczania chwastów środków, które standardowo stosuje się do tego celu, ponieważ niszczą one wszystkie rośliny dwuliścienne, a więc i wszystkie rośliny kwiatowe.

Jak założyć kwietny trawnik?

Jeśli mamy już trawnik i chcemy urozmaicić go dosadzając cebule roślin, postępujemy w zależności od formy, jaką chcemy uzyskać. Jeśli kwiaty mają rosnąć grupowo, w formie niewielkich wysepek, najlepiej ściągnąć fragment darni, warstwę wierzchnią wymieszać z kompostem, po czym wsadzić na odpowiednią głębokość (zależnie od gatunku, przeważnie wynosi ona trzykrotną długość cebuli) cebule.

Jeśli chcemy posadzić cebulki pojedynczo, rozmieszczone na całym trawniku lub jego części, wykonujemy szpadlem nacięcie darni w kształcie litery „H”, odwinąć jej brzegi i posadzić cebulki (najlepiej sadzić po kilka sztuk w jednym miejscu, w odległości 5-10 cm od siebie). Cebule najlepiej sadzić późnym latem oraz początkiem jesieni.

Nasiona stokrotek najlepiej jest wysiewać wiosną w lekko spulchnioną glebę, np. po wertykulacji trawnika.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama