Skuteczny oprysk na mszyce: Tej ostrej przyprawy szkodniki nie znoszą!
Domowe środki na mszyce mają wiele zalet. Nie zawierają syntetycznych substancji, przygotować je można z niedrogich produktów, które mamy pod ręką, a do tego wykazują ogromną skuteczność w walce ze szkodnikami. Biorąc to wszystko pod uwagę, proponujemy zrobienie naturalnego oprysku na mszyce, którego podstawą jest pikantna papryka. Oto patent, który uchroni twoje rośliny przed żarłocznymi intruzami.
Z racji tego, że mszyce mają zdolność do szybkiego rozmnażania, a do tego cechują się niesamowicie wielkim apetytem, stosowanie chemicznych preparatów byłoby zwyczajnie nieopłacalne. Opryski należy stosować co najmniej kilka razy, by wyeliminować całą plagę. Inaczej są w stanie pozbawić rośliny (zarówno ozdobne, jak i uprawne) życiodajnych soków, co skutkuje:
- zahamowaniem wzrostu,
- uszkodzeniami młodych pędów i liści,
- licznymi przebarwieniami,
- usychaniem i zamieraniem roślin w całości.
Ważne jest więc reagowanie od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki żerowania mszyc. W działaniu pomoże oprysk z chili na szkodniki.
Sprawdź też: Najgorsze, w co możesz wdepnąć na grzybobraniu. Leśnicy ostrzegają
Zastanawiasz się, dlaczego oprysk na mszyce z papryki jest skuteczny? Wszystko za sprawą kapsaicyny. To ona odpowiada za ostry smak przyprawy, który nadaje wyrazu i dodaje pikanterii naszym potrawom. Ludzie cenią ją za walory rozgrzewające i antybakteryjne, lecz nie da się ukryć, że ma też właściwości drażniące - właśnie z tego względu okazuje się ważnym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami roślin.
W pierwszej kolejności pamiętaj, aby założyć rękawice ochronne. Bez nich papryka bez trudu wniknie w opuszki palców. Przetarcie nimi oczu lub nosa jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Co dalej?
- Przygotuj kilogram świeżych lub pół kilograma suszonych papryczek chili.
- Zalej je 10 litrami wody i gotuj na średnim ogniu przez godzinę.
- Po wystudzeniu odstaw na dwie doby w zacienionym miejscu.
- Zawartość garnka zmiksuj i przecedź na gęstym sitku.
Jak stosować oprysk z papryki na mszyce? Przed użyciem rozcieńcz przygotowaną miksturę z wodą w proporcjach 1:20. Używaj co kilka dni, by usunąć szkodniki. Środek można przechowywać przez dwa tygodnie, więc dobrze zaplanuj zrobienie takiej ilości, by nic się nie zmarnowało.
Warto wiedzieć: Oprysk z papryki działa również na przędziorki, mączliki, gąsienice, miodówki i ślimaki. Zniechęci również zające i sarny, które lubują się w obgryzaniu liści.
Polecamy:
Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Zmieszaj z wodą te dwa składniki!
Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezawodnych sposobów