Reklama

Lobelia: Pielęgnacja i jej nietuzinkowe właściwości oraz zastosowania

Lobelia jest rośliną ozdobną, która z powodzeniem może stanowić dekorację balkonów, tarasów oraz ogródków. Jej niewielkie wymagania powodują, że nawet osoba mało doświadczona poradzi sobie z uprawą. Drobne kwiatki, które przybierają rozmaite kolory, cieszą oko, a ponadto okazuje się, że lobelia wykazuje również pewne działania prozdrowotne. Jak ją pielęgnować? Jak sprawić, by bujnie rosła? W leczeniu jakich dolegliwości okaże się pomocna? Przekonajmy się.

Reklama

Czym jest lobelia?

Lobelia to roślina z rodziny dzwonkowatych. Średnio osiąga ok. 30 cm wysokości i spotyka się jej różne odmiany. Pędy mogą stanowić zwartą kępę łodyg z kwiatami albo mieć je zwisające i płożące. Przy odpowiednich warunkach na szczycie pojawiają się drobne, przypominające dzwonki kwiaty, przyjmujące różne odcienie bieli, różu, fioletu i purpury. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne powodują, że mogą się one utrzymywać aż do pierwszych przymrozków.

Stanowisko dla lobelii

Lobelia jest rośliną uniwersalną. Bardzo dobrze radzi sobie, rosnąc w skrzynkach balkonowych, doniczkach, a nawet na rabatach. Jednak decydując się na uprawę, trzeba spełnić kilka warunków - to gwarant prawidłowego i bujnego kwitnienia. Stanowisko powinno być jasne, najlepiej, aby roślina znajdowała się w pełnym słońcu. Ponadto trzeba ją chronić przed mocnym wiatrem, który może niekorzystnie wpłynąć na jej kondycję. Dodatkowo należy zwracać uwagę, by opady deszczu nie zniszczyły delikatnych łodyg i kwiatów. Lobelia nie ma wygórowanych wymagań glebowych, należy jednak dbać, by bryła korzeniowa nie była stale mokra, ale wilgotna, stąd niektóre stanowiska muszę mieć solidną warstwę drenażu.

Wysadzanie lobelii

Sadzonki lobelii najlepiej wysadzać do doniczek i rabat w drugiej połowie maja. Ewentualnie można przygotować rośliny wcześniej, jednak należy pamiętać, by wystawiać je dopiero po ustaniu przymrozków. Nie wolno też zapomnieć o odpowiedniej warstwie drenażowej pojemnika. Ponadto na jego dnie muszą być otwory, przez które będzie spływał nadmiar wody. Lobelię można również wysiewać; nasiona wbija się do ziemi (nie przykrywając ich) na przełomie lutego i marca, po czym umieszcza się pojemnik w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie.

Pielęgnacja lobelii

Lobelię w fazie kwitnienia, podczas bardzo słonecznych dni, należy podlewać dwa razy dziennie (rano i wieczorem), przy czym trzeba uważać, by strumień nie miał styczności z łodygami i kwiatami, gdyż są one bardzo delikatne. Woda wylana bezpośrednio do ziemi nie powinna zbyt długo zalegać podłożu, gdyż powoduje powstawanie pleśni, ograniczenie ilości kwiatów, a także nieestetyczne przebarwienia. W sezonie należy nawozić roślinę uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym – taki zabieg powtarza się około trzech razy. W sierpniu łodygi można delikatnie przyciąć; sprawi to, że kępa się zagęści oraz pojawią się nowe kwiaty.

Zastosowanie lobelii

Lobelia to bardzo oryginalna roślina ozdobna. Może być samodzielnie sadzona na rabatach, ale w połączeniu z innymi roślinami stworzy ciekawą kompozycję. Zaletą wykorzystania lobelii jest różnorodność jej odmian: łodygi mogą być płożące albo pnące; kępy karłowate bądź osiągające metr wysokości z kwiatami o różnym ubarwieniu. Najlepiej eksperymentować z różnymi roślinami i warto posadzić je w towarzystwie pelargonii, petunii, aksamitki oraz nagietka.

Walory zdrowotne lobelii

Okazuje się, że lobelia ma również zastosowanie w ziołolecznictwie. Zawarta w niej lobelina działa jako skuteczny środek wykrztuśny, ponieważ bardzo szybko pozwala pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Pomocna okaże się także w leczeniu przeziębienia: rozluźnia drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Okazuje się również, że lobelia jest lekiem, który potrafi się uporać z nadmiernym stresem oraz wykazuje działanie antydepresyjne. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są preparaty w formie tabletek albo herbat.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama