Reklama

Lipcowy wspomagacz do papryki, czyli oprysk z witamin. Jak go zrobić?

W poszukiwaniu ekologicznych rozwiązań, które można zastosować w ogrodnictwie jako formę nawozu do warzyw, warto sięgnąć po witaminy w kapsułkach. Oprysk przygotowany na ich bazie można stosować podczas uprawy wielu odmian warzyw. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku papryki, pomidorów i ogórków. Jak zrobić oprysk z witamin i jak go stosować?

Po co stosować oprysk z witamin w ogrodzie?

Najprostszym sposobem na dostarczenie roślinom substancji odżywczych jest zastosowanie wygodnych i gotowych do użycia nawozów sztucznych. Taki rodzaj nawożenia ma jednak wiele wad. Jest wprawdzie szybki i łatwy, ale może prowadzić do przenawożenia roślin oraz powstania niekorzystnych zmian w uprawach.

Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów naturalnych. Do nich można zaliczyć oprysk z witamin. Stał się on nowym hitem wśród hodowców warzyw. Chroni je przed szkodnikami i znacznie zmniejsza ryzyko chorób grzybowych. Ponadto składniki zawarte w witaminach odpowiadają za wszystkie procesy życiowe roślin i wypływają na ich wzrost.

Reklama

Jakie witaminy są potrzebne do przygotowania oprysku?

Do przygotowania oprysku przydatne będą witaminy z grupy B. Na uwagę zasługują przede wszystkim witaminy B6 i B12. Jakie są ich właściwości? Witamina B6 zapewnia ochronę roślinie i zwiększa jej odporność na nagłe zmiany temperatur oraz różnego rodzaju choroby. Można ją stosować również po zabiegach chemicznych przeciw szkodnikom. Z kolei witamina B12 wpływa na pobudzenie do wzrostu i prawidłowy rozwój rośliny.

Jak zrobić oprysk z witamin?

Sposób przygotowania oprysku z witamin jest bardzo prosty. Do jego wykonania potrzebujemy 5 litrów wody o temperaturze pokojowej oraz po dwie kapsułki witaminy B6 i witaminy B12. Kapsułki należy bardzo dokładnie rozpuścić w wodzie. Następnie gotową mieszankę przelać do spryskiwacza.

Sprawdź: Jak podlewać ogród latem? 10 zasad nawadniania roślin nie tylko w upały

Jak i na co stosować oprysk z witamin?

Oprysk z witamin B6 i B12 to sposób na tani i skuteczny środek przeciwdziałający chorobom warzyw. Bywają one podatne na liczne infekcje, które mogą zrujnować cały wysiłek włożony w uprawę. Jakim roślinom przysłuży się ten patent? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się jako oprysk na pomidory, ogórki i paprykę. Efekt zastosowania widoczny będzie już po dwóch dniach.

Oprysk z witamin należy stosować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Nie zaleca się opryskiwania w ciągu dnia, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury domowy preparat będzie mniej efektywny. Zabieg można powtarzać co 10 dni - od połowy czerwca do połowy lipca.

Zobacz też:

Jak nawozić pomidory i ogórki kwaskiem cytrynowym?

Jak stosować wywar z cebuli na mszyce?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oprysk z witamin | ekologiczne opryski | porady ogrodowe
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama