Reklama

Które rośliny rosną błyskawicznie, czyli ogród dla niecierpliwych

Nabywając działkę albo zakładając ogród, chcemy by w szybkim czasie naszym oczom ukazały się piękne i okazałe rośliny. Niestety, mając na początku pustą przestrzeń i decydując się na sadzenie roślin, na efekt musimy poczekać nawet kilka lat. Oczywiście, możemy zakupić okazy, które od razu są pokaźnych rozmiarów, jednak jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Lepiej zainwestować w rośliny, które szybko rosną. Jak urządzić ogród dla niecierpliwych? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Ogród marzeń

Zakładając ogród snujemy wizje, jak będzie on wyglądał w przyszłości. Skrupulatnie urządzamy w myślach przestrzeń tak, by cieszyła nasze oczy i byśmy chcieli w niej spędzać jak najwięcej czasu. Wbrew pozorom wcale nie musimy czekać kilka albo nawet kilkanaście lat, aby ogród wyglądał okazale. Możemy zainwestować w rośliny, które rosną błyskawicznie. Trzeba im tylko zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu.

Jak błyskawicznie urządzić ogród?

Jeśli mamy zgromadzone fundusze, możemy kupić rośliny – krzewy oraz drzewa – które są już wykształcone, imponujących rozmiarów oraz są przygotowane do wsadzenia. Najczęściej są to okazy kilkuletnie, które po odpowiednich zabiegach mogą rosnąć bezpośrednio w naszym ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może okazać się porażką. Bywa, że rozwinięte drzewa i krzewy nie przyjmują się w nowym miejscu. Do wyboru pozostaje nam jeszcze mniej ryzykowne rozwiązanie, czyli zasadzenie roślin, które rosną bardzo szybko.

Jak zaplanować działania w ogrodzie?

Po pierwsze musimy dostosować ilość roślin do powierzchni naszego ogrodu. Na małej połaci sprawdzi się jedynie kilka okazów, w przeciwnym razie spora ich ilość oraz ich nadmierny wzrost zdominują cały ogród. Lepiej dosadzić kilka bylin, które uzupełnią kompozycję. (Nie warto sadzić takich roślin na uboczu, tylko w samym środku, a następnie uzupełnić całość mniejszymi kompozycjami. Dobierając rośliny, kierujmy się tempem ich wzrostu oraz ich walorami dekoracyjnymi.

Drzewa iglaste

Gatunki iglaste chętnie są sadzone w naszych ogrodach. Przede wszystkim z powodu ich wiecznie zielonych sylwetek, które zdobią działkę niezależnie od pory roku. Mogą też posłużyć jako żywopłot albo szpaler, który oddziela części przestrzeni. Warto wybrać okazy, które są odporne na przycinanie oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Najpopularniejsze są żywotniki i jałowce, które są krzewami ozdobnymi. Równie dobrze sprawdzą się sosny, świerki oraz modrzewie.

Drzewa liściaste

Nie tylko drzewa iglaste szybko rosną i osiągają imponujące rozmiary. Niektóre gatunki liściaste mają podobne predyspozycje, a poza cieszą nasze oczy nietuzinkowymi barwami. Z okazów szybko rosnących można wybrać dąb czerwony, klon, brzozę, wierzbę, olchę, lipę, surmię zwyczajną oraz sumaka octowca (jednak to roślina bardzo inwazyjna).

Uzupełnienie kompozycji

Dorodne okazy można uzupełnić wizualnie mniejszymi roślinami, które pięknie zdobią przestrzeń i przy tym nie dominują nad innymi gatunkami. Warto zasadzić w swoim ogrodzie forsycję pośrednią, budleję Dawida, jaśminowca, tamaryszka oraz krzewuszkę cudowną.

Rośliny pnące

Osobną grupę roślin szybko rosnących stanowią okazy pnące. Mogą "wić się" wzdłuż ogrodzenia, bądź można je poprowadzić po podporach. Z pewnością będzie to ciekawa i oryginalna dekoracja ogrodu. Szybko rośnie bluszcz pospolity, cytryniec chiński, kokornak wielkolistny, powojniki oraz wiciokrzew.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama