Koniec z kupowaniem pomidorów. Zastosuj prosty trik, a obrodzą jak nigdy

Warzywa uprawiane na balkonie nie tylko są świetną dekoracją, lecz także dostarczają nam zdrowej żywności. Jednak nie wszystkie warzywa nadają się do uprawiania w takim miejscu. Pomidory są jednak tym typem rośliny, o który możemy dbać bez problemu. Jak uprawiać pomidory koktajlowe? Kiedy należy je sadzić?

Pomidory koktajlowe można uprawiać nie tylko w ogrodzie czy szklarni. Świetnie sprawdzą się również na balkonach i tarasach. Kiedy jest najlepszy moment na ich sadzenie? Jak dbać o swój domowy ogródek? Podpowiadamy, jak odpowiednio uprawiać pomidory koktajlowe na balkonie.

Kiedy sadzić pomidory koktajlowe na balkonie?

Pomidory sadzi się z przygotowanej wcześniej rozsady. Taka sama zasada tyczy się pomidorów koktajlowych. Nasiona należy posiać do doniczek w marcu i trzymać w pomieszczeniu aż do maja. W tym czasie musimy dbać o nawilżenie gruntu, odpowiednie oświetlenie i temperaturę.

Reklama

Jeśli jednak nie uda się zadbać o sadzonkę, to nie jest koniec świata. Na przełomie maja i czerwca w sklepach pojawiają się gotowe sadzonki pomidorów. Po zakupie gotowej rośliny musimy się pospieszyć z jej przesadzeniem. Do odpowiedniej jakości gruntu sadzi się je od połowy maja do połowy czerwca.

Jak sadzić pomidory koktajlowe na balkonie?

Pomidory są jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych na balkonie. Aby ich uprawa wyszła jak najlepsza, konieczne jest przygotowanie dobrej jakości rozsady. Nasiona pomidora wkładane są do pojemników i przechowywane w cieple. Przygotowanie rozsady trwa około 5-8 tygodni. Podłoże powinno mieć temperaturę 22-25 stopni Celsjusza i stopniowo z etapem rozwoju obniżane temperatury do 16 stopni.

W czym sadzić pomidory koktajlowe na balkonie? Do rozsady najlepiej przygotować tacki, skrzynki plastikowe czy wielodoniczki. Podłoże do wysiewu nasion nie może być głębsze niż 6-10 cm.

Jak uprawiać pomidory koktajlowe na balkonie?

Pomidory koktajlowe dojrzewają szybciej niż inne odmiany pomidorów. Zazwyczaj są już dojrzałe w połowie lipca. Warto jest postawić je przy nasłonecznionej ścianie balkonu lub na parapecie. Ich uprawa nie jest skomplikowana, a wymaga od nas jedynie regularnej opieki. Do czasu przyjęcia się sadzonki musimy podlewać ją intensywnie, z czasem jednak coraz rzadziej. Jeśli nasza uprawa do lipca nie będzie gotowa, poczekajmy do października. Niektóre odmiany kwitną później.

Jeśli po sezonie zbiorów dalej mamy na krzaku kilka niedojrzałych pomidorów, nie ma powodu do zmartwień. Wystarczy zerwać je i zwinąć w chusteczkę. Następnie zwinięte pomidorki wkładamy do szuflady lub pudełka ze świeżymi pomidorami, lub bananami.

Jak obcinać pomidory koktajlowe?

Przycinanie pomidorów jest ważne, jeśli chcemy zadbać o ich rozkwit oraz zabezpieczyć je przed chorobami. Nie jest to tak trudne zadanie, jak przy owocowych drzewkach. Należy jednak pamiętać, że pomidory koktajlowe powinny być przycinane przez cały okres wegetacji. Dokonujemy przycinania zawsze wtedy, gdy widzimy już dużą ilość bocznych pędów.

W momencie, w którym nasz krzew jest już dojrzały, musimy również przycinać liście pomidorów. Pozostawienie liści grozi gniciem całej rośliny. Za tym mogą pójść nieprzyjazne skutki względem całej uprawy. Niektórzy jednak w przypadku pomidorków ogrodowych nie podcinają ich w ogóle. Wszystko przez sadzenie warzywa wyłącznie na jednym lub dwóch pędach. Z tak niewielkiej ilości i tak możemy zebrać do 100 pomidorków w sezonie. 

***

Czytaj także:

Sadzenie szczypiorku z nasion. Jak się do tego zabrać, by odnieść sukces uprawowy?

Zbliża się termin ważnego zabiegu z tujami. Będą bujne i gęste

Pogromca ślimaków, mszyc i kleszczy. Rozsyp obficie wokół roślin

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama