Kiedy wertykulować trawnik?
Wertykulacja trawnika na wiosnę jest niezbędnym zabiegiem, jaki trzeba wykonać w ogrodzie. W ten sposób pozbędziemy się zalegającej warstwy „filcu” na murawie, ułatwiając jej dostęp do powietrza, wody oraz składników odżywczych z nawozów. Prawidłowa pielęgnacja trawnika po zimie skutkować będzie jego bujnym wzrostem, intensywnie zieloną barwą i odpornością na choroby grzybowe. Sprawdź, kiedy wertykulować trawę, ponieważ wybór terminu jest w tej kwestii kluczowy.
Najprościej rzecz ujmując, jest to pionowe nacinanie darni zazwyczaj na głębokość oscylującą w przedziale od 0,5 do 1,5 centymetra. W ten sposób zapewnimy trawnikowi lepszy dostęp do światła, tlenu, wody oraz ułatwimy mu pobieranie substancji odżywczych z zastosowanych nawozów. Jednocześnie pozbędziemy się resztek skoszonej trawy, chwastów oraz mchu, których zaleganie na murawie często prowadzi do rozwoju szkodliwych bakterii i chorobotwórczych grzybów.
Zobacz: Pielęgnacja wrzosów na wiosnę: Jak się za to zabrać?
Choć każdy ogrodnik powinien wpisać ten zabieg w swój wiosenny kalendarz jako punkt obowiązkowy, istnieją dodatkowe przesłanki, na podstawie których stwierdzić można, że trawnik wręcz domaga się naszej interwencji. Sygnały świadczące o konieczności przeprowadzenia wertykulacji to:
- powolny wzrost trawy,
- żółte przebarwienia,
- zbita warstwa filcu złożona z obumarłych części roślin, liści oraz mchu.
Wertykulację należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Wiosna to najlepszy moment, ponieważ zabieg ten jest jedną z czynności, dzięki której uda się zregenerować trawnik po zimie. Poleca się przeprowadzać go w kwietniu po pierwszym koszeniu trawy. To ważne, ponieważ narzędzia będą miały szansę dotrzeć na odpowiednią głębokość. Efekty w postaci intensywnego wzrostu i zagęszczenia trawy zauważymy już pod koniec kwietnia i w maju.
Uwaga! Wertykulacji nie należy przeprowadzać w pierwszym roku po założeniu trawnika. Może to skutkować uszkodzeniem młodych pędów, przez co rezultaty pracy będą odwrotne do zamierzonych.
Sprzęt należy dopasować przede wszystkim do powierzchni trawnika. Do wertykulacji trawnika w małym ogrodzie wystarczą specjalne grabie ogrodnicze, którymi należy dokładnie przeczesać murawę, lub wertykulator kołowy.
Jeśli jednak cieszysz się większą przestrzenią, inwestycja w wertykulator mechaniczny okaże się strzałem w dziesiątkę. Praca pójdzie sprawniej, łatwiej będzie też osiągnąć efekty równomiernie na całej murawie. W tym celu najbardziej doświadczeni ogrodnicy prowadzą wertykulator w różnych kierunkach, a czynność powtarzają nawet dwa albo trzy razy.
Polecamy:
Jak się pozbyć nornic z ogrodu?
Iglaki będą rosły szybko i zdrowo. Wypróbuj naturalne nawozy