Reklama

Kiedy wertykulować trawnik?

Wertykulacja trawnika na wiosnę jest niezbędnym zabiegiem, jaki trzeba wykonać w ogrodzie. W ten sposób pozbędziemy się zalegającej warstwy „filcu” na murawie, ułatwiając jej dostęp do powietrza, wody oraz składników odżywczych z nawozów. Prawidłowa pielęgnacja trawnika po zimie skutkować będzie jego bujnym wzrostem, intensywnie zieloną barwą i odpornością na choroby grzybowe. Sprawdź, kiedy wertykulować trawę, ponieważ wybór terminu jest w tej kwestii kluczowy.

Na czym polega wertykulacja?

Najprościej rzecz ujmując, jest to pionowe nacinanie darni zazwyczaj na głębokość oscylującą w przedziale od 0,5 do 1,5 centymetra. W ten sposób zapewnimy trawnikowi lepszy dostęp do światła, tlenu, wody oraz ułatwimy mu pobieranie substancji odżywczych z zastosowanych nawozów. Jednocześnie pozbędziemy się resztek skoszonej trawy, chwastów oraz mchu, których zaleganie na murawie często prowadzi do rozwoju szkodliwych bakterii i chorobotwórczych grzybów.

Zobacz: Pielęgnacja wrzosów na wiosnę: Jak się za to zabrać?

Reklama

Po czym poznać, że trawnik wymaga wertykulacji?

Choć każdy ogrodnik powinien wpisać ten zabieg w swój wiosenny kalendarz jako punkt obowiązkowy, istnieją dodatkowe przesłanki, na podstawie których stwierdzić można, że trawnik wręcz domaga się naszej interwencji. Sygnały świadczące o konieczności przeprowadzenia wertykulacji to:

  • powolny wzrost trawy,
  • żółte przebarwienia,
  • zbita warstwa filcu złożona z obumarłych części roślin, liści oraz mchu.

Kiedy wertykulować trawnik?

Wertykulację należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Wiosna to najlepszy moment, ponieważ zabieg ten jest jedną z czynności, dzięki której uda się zregenerować trawnik po zimie. Poleca się przeprowadzać go w kwietniu po pierwszym koszeniu trawy. To ważne, ponieważ narzędzia będą miały szansę dotrzeć na odpowiednią głębokość. Efekty w postaci intensywnego wzrostu i zagęszczenia trawy zauważymy już pod koniec kwietnia i w maju.

Uwaga! Wertykulacji nie należy przeprowadzać w pierwszym roku po założeniu trawnika. Może to skutkować uszkodzeniem młodych pędów, przez co rezultaty pracy będą odwrotne do zamierzonych.

Potrzebne narzędzia

Sprzęt należy dopasować przede wszystkim do powierzchni trawnika. Do wertykulacji trawnika w małym ogrodzie wystarczą specjalne grabie ogrodnicze, którymi należy dokładnie przeczesać murawę, lub wertykulator kołowy.

Jeśli jednak cieszysz się większą przestrzenią, inwestycja w wertykulator mechaniczny okaże się strzałem w dziesiątkę. Praca pójdzie sprawniej, łatwiej będzie też osiągnąć efekty równomiernie na całej murawie. W tym celu najbardziej doświadczeni ogrodnicy prowadzą wertykulator w różnych kierunkach, a czynność powtarzają nawet dwa albo trzy razy.

Polecamy:

Jak się pozbyć nornic z ogrodu?

Iglaki będą rosły szybko i zdrowo. Wypróbuj naturalne nawozy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trawnik po zimie | pielęgnacja trawników
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama