Reklama

Jesienne porządki w ogrodzie

Po całym pracowitym sezonie, przychodzi czas na jesienne porządki w ogrodzie… Nie warto zwlekać z nimi do wiosny, ponieważ ciężej będzie sobie z nim poradzić i na pewno będziemy mieć wtedy dużo innych zajęć. Tylko jeśli włożymy odpowiednio dużo wysiłku w zabezpieczenie naszych roślin przed zimą, będziemy mogli się nadal nimi cieszyć w przyszłym roku. Jakie prace wykonać, aby dobrze przygotować ogród do zimy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiecie się tego z krótkiego tekstu poniżej.

Reklama

Trawnik

Jeśli opadły już wszystkie liście z sąsiednich drzew, powinniśmy je dokładnie wygrabić i dołożyć do pryzmy kompostowej.

Przeważnie w październiku wykonujemy też ostatnie w roku koszenie trawy, ostrza kosiarki ustawiamy jednak na wyższą wysokość niż normalnie.

Sad

Zbieramy „mumie” (wysuszone, porażone przez grzyby owoce) z drzew owocowych, następnie powinniśmy je zniszczyć, np. wrzucając do ognia. Nie wolno dokładać ich do pryzmy kompostowej ponieważ wiele patogenów przetrwa w kompoście!

Ogród

Grabimy liście w ogrodzie. Zmrożone przez przymrozki nadziemne części większości bylin (chyba że są ozdobne), obcinamy i dorzucamy do kompostu.

Zbieramy nasiona roślin, które jeszcze owocują a które będziemy chcieli rozmnożyć. Jest to też dobry czas na pobieranie sadzonek zdrewniałych z wielu gatunków, m.in. zrazów z drzew owocowych.

Okrywamy przed zimą rośliny wrażliwe na mrozy. Używamy do tego gałęzi z drzew iglastych lub białej agrowłókniny.

Trawy ozdobne, które nawet po przymrozkach prezentują się niezwykle okazale, związujemy w „chochoł”, a u ich podstawy usypujemy kopczyk z kory, co pomoże ich korzeniom przetrwać mrozy i zachować niezbędną wilgoć w podłożu.

Pamiętajmy by podlewać zimozielone rośliny, jak różaneczniki czy bukszpany, ponieważ są bardziej wrażliwe na niskie temperatury kiedy brakuje im wody w podłożu, a tak często dzieje się w bezśnieżne zimy.

Kopczykujemy róże.

Wnosimy do pomieszczenia rośliny tarasowe i te, które nie mają szans na przetrwanie zimy poza domem.

Nawozimy rośliny kompostem lub obornikiem, który lekko przekopujemy z powierzchnią ziemi.

Zimozielone rośliny, szczególnie iglaki o wąskim pokroju obwiązujemy sznurkiem, aby zapobiec wyłamywaniu się gałęzi pod ciężarem śniegu.

Pamiętajmy by dokładnie spuścić wodę z systemów nawadniających ogród!

Wykopujemy bulwy dalii, mieczyków oraz begonii i zimujemy je w suchym, chłodnym miejscu.

Oczko wodne

Wyławiamy opadłe liście, wyjmujemy i czyścimy urządzenia natleniające i pompy.

Montujemy styropianowy lub wykonany ze słomy lub trzciny system dotleniający wodę w zimie.

Nie dokarmiamy ryb, ponieważ zapadają w zimowy letarg!

Rośliny wrażliwe na mróz, wyławiamy i zimujemy w pomieszczeniu.

Warzywnik

Przekopujemy grządki i zostawiamy je w postaci tzw. ostrej skiby, dzięki czemu poprawi się struktura gleby.

Nadwyżkę zbiorów warzyw możemy przechować w kopcach ziemnych lub mniejszych pojemnikach, które odpowiednio się zabezpiecza przed mrozem i szkodnikami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama