Reklama

Jakie rośliny na skarpę wybrać? Lista najpiękniejszych okazów

Skarpy i inne nachylenia terenu mogą być bardzo ciekawym urozmaiceniem przestrzeni w ogrodzie. Grunt, by je odpowiednio zagospodarować! Nie musisz ograniczać się wyłącznie do wysiania trawy. Istnieje wiele okazów ozdobnych, które w kapitalny sposób udekorują twój ogród. Poznaj podstawy uprawy roślin na skarpach i wybierz gatunki, których uroda zachwyci nawet najbardziej wymagającego ogrodnika.

Skarpa jako ozdoba ogrodu

Czasem jej obecność wynika z naturalnego ukształtowania terenu. Niekiedy jednak może być doskonałą okazją do ukrycia nadmiaru wykopanej podczas prac budowlanych ziemi. Zanim zdecydujesz, jakie rośliny posadzić na skarpie, przyjrzyj się jej dokładnie i odpowiednio zaplanuj działania w ogrodzie.

Jeśli nachylenie terenu jest mniejsze niż 30 stopni, śmiało możesz wysiać na skarpie trawę, tworząc intensywnie zielone pagórki. W sytuacji, gdy ukształtowanie jest bardziej strome, możesz poeksperymentować z bardziej różnorodną roślinnością. Krzewy i byliny na skarpę umożliwią zaaranżowanie wyjątkowo efektownego ogrodu.

Reklama

Zobacz: Tworzy urokliwy i kwitnący dywan w ogrodzie. Jak pielęgnować dąbrówkę?

Sadzenie roślin na skarpie: O czym trzeba pamiętać?

Znasz już pierwsze podstawowe kryterium w kwestii wybierania roślin na skarpę. Jednak by dobrze rosły, weź pod uwagę wzmocnienie terenu przy pomocy murka oporowego. Tego rodzaju zabezpieczenia są konieczne w przypadku bardzo stromego zbocza. Umacniają ogrodową "konstrukcję", zapobiegając osuwaniu się ziemi wskutek np. intensywnych opadów deszczu.

Podobnie jak każda część działki, skarpa przed posadzeniem lub wysiewem roślin powinna zostać dokładnie odchwaszczona. W celu ograniczenia rozwoju chwastów warto rozłożyć także agrowłókninę. Jak sadzić rośliny na skarpie? Po sprawdzeniu pH gleby i dopasowaniu jej do wymarzonych bylin czy krzewów czas na konkrety. Pamiętaj, że dołki, w których zamierzasz umieścić sadzonki, muszą być wykopane w taki sposób, aby system korzeniowy był ułożony pionowo.

Jakie rośliny na skarpę? Postaw na zioła!

Niektórzy z nas prowadzą niewielką uprawę ziół w doniczkach ustawionych na kuchennym parapecie. Pora na działanie z rozmachem! Jeśli zastanawiasz się nad obsadzeniem skarpy, zwróć uwagę na pachnące i ładnie wyglądające zioła.

Sprawdzą się zwłaszcza:

 • lawenda,
 • tymianek,
 • oregano,
 • szałwia
 • macierzanka cytrynowa.

Mają walory nie tylko dekoracyjne. Olejki eteryczne ukryte w ziołach sprawiają, że stają się one naturalną barierą chroniącą przed komarami. Lubisz spędzać popołudnia i wieczory w ogrodzie? Leżak ustaw w pobliżu skarpy.

Sprawdź: Sumak octowiec (zemsta sąsiada): Co trzeba o nim wiedzieć?

Rośliny na skarpę w cieniu

Do miejsca, w którym znajduje się skarpa, nie dociera zbyt wiele promieni słonecznych, więc obawiasz się, że nic na niej nie wyrośnie? Wybór roślin cieniolubnych na skarpę jest bardzo szeroki - bez problemu stworzysz ogród marzeń! Przedstawiamy listę naszych propozycji.

 • Barwinek pospolity: To zimozielona roślina płożąca idealna na skarpę w cieniu! Charakteryzuje się ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi. Od maja do września możesz cieszyć się widokiem drobnych kwiatów zabarwionych na niebiesko, fioletowo lub biało. Barwinek jest rośliną odporną na mróz, a jego ozdobne liście będą stanowić ciekawy akcent nawet w środku zimy.
 • Bluszcz pospolity: Pnie się po podporach, dając wrażenie pewnej dozy tajemniczości i dzikości w ogrodzie. Na szczęście w pełni kontrolowanej! To kolejna zimozielona roślina, która do rozwoju nie potrzebuje dużo słońca. Choć nie rośnie szybko, z czasem tworzy na skarpie spektakularny zielony dywan.
 • Runianka japońska: W środowisku naturalnym można spotkać ją na terenie, rzecz jasna, Japonii oraz Chin, ale uprawa w Polsce też przynosi doskonałe efekty. Nie dość, że pomaga umacniać strukturę niezbyt stromych skarp, to jeszcze prezentuje się naprawdę dobrze. Wszystko za sprawą błyszczących liści o ząbkowanych krawędziach, tworzących charakterystyczne rozety. W maju zaobserwujesz delikatne białe kwiaty.

Rośliny na skarpę w słońcu

Czas wyjść z cienia i znaleźć rośliny, które dobrze poradzą sobie przy intensywnym nasłonecznieniu. W końcu przeniesienie całej skarpy byłoby raczej karkołomnym zadaniem. Dużo lepiej jest znaleźć okazy, które kochają słońce i ciepło.

 • Rojniki: W warunkach naturalnych można spotkać je na terenach górskich, więc nie ma wątpliwości, że poradzą sobie na ogrodowej skarpie. Co równie ważne, nie szkodzi im nawet mocne słońce. Latem może ono sprzyjać wybarwianiu liści na bordowo lub różowo.
 • Floks (płomyk) szydlasty: W okresie kwitnienia (między kwietniem a majem) skarpa zostaje obsypana drobnymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub fioletowym - w zależności od odmiany. Na tym nie kończą się walory dekoracyjne! Floks to bylina na skarpę o gęsto rozgałęzionych i lancetowatych liściach, które też prezentują się pierwszorzędnie. Radzi sobie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.
 • Irga pozioma: Gęsty, ale niewysoki krzew nie wymaga częstego podlewania, więc nie musisz mieć obaw przed posadzeniem go na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Spektakularnie i w szybkim tempie okrywa skarpy błyszczącymi liśćmi. Wczesnym latem zauważysz także nieduże kwiaty, które następnie przekształcają się w czerwone owoce. Mają właściwości lekko trujące, więc pełnią funkcję wyłącznie ozdobną.

Polecamy:

Co sadzić obok cukinii? Najlepsze sąsiedztwo dla obfitych plonów

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie krzewów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skarpa | najpiękniejsze rośliny do ogrodu
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama