Reklama

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Zmieszaj z wodą te dwa składniki!

Błyskawiczne tempo rozmnażania ślimaków w ogrodzie sprawia, że walka z tymi mięczakami staje się dużym wyzwaniem. Z całą pewnością nie możemy pozwolić im na swobodne buszowanie po grządkach i rabatach. Ich niemal nieograniczony apetyt szybko doprowadzi nasze uprawy do ruiny. Szukasz skutecznego sposobu na ślimaki? Wykonaj prosty oprysk na bazie czosnku i szarego mydła. Ślimaki będą unikać go jak ognia!

Ślimaki w ogrodzie: Na czym polega ich niszczycielska działalność?

O ile sympatycznie prezentujące się mięczaki z charakterystyczną muszlą na grzbiecie nie należą do szczególnie groźnych delikwentów, o tyle ślimaki nagie są w szybkim tempie rujnują ogród. Na co dzień kryją się w ciemnych i wilgotnych zakamarkach, a do wędrówki w poszukiwaniu jedzenia wyruszają wieczorami i tuż po opadach deszczu.

Są w stanie wyeliminować młode siewki w całości, ich celem stają się także korzenie i liście. Dotyczy to zarówno kwiatów ozdobnych, jak i roślin uprawnych. Jak widać, nie należą do zbyt wybrednych stworzeń, więc śmiało można uznać ślimaki za jedne z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodzie.

Reklama

Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezawodnych sposobów

Zwalczanie ślimaków: Dlaczego nie warto od razu sięgać po chemię?

Skorzystanie z chemicznych preparatów do walki ze ślimakami ogrodowymi wielu ogrodnikom może wydawać się najprostszą i najbardziej skuteczną metodą. Lepiej jednak traktować je jako środek ostateczny. Przede wszystkim znajomość domowych sposobów na ślimaki pozwoli sporo zaoszczędzić - wiele z nich zakłada użycie podstawowych, powszechnie dostępnych i niedrogich produktów.

Do tego dochodzi kwestia ekologiczna. Lepiej nie wprowadzać do swojego otoczenia nadmiaru syntetycznych środków. Nie pozostają one bez wpływu na stan środowiska oraz najbliższy ekosystem. Ślimaki bowiem stanowią pożywienie dla pożytecznych zwierząt, np. jeży i ptaków. Trując ślimaki mocnymi chemikaliami, szkodzimy także im!

Jak zrobić oprysk z czosnku na ślimaki?

Dobrym pomysłem jest posadzenie czosnku między roślinami, na które ślimaki mają największą chrapkę. Jego aromat jest dla nich wyjątkowo drażniący. Skorzystaj z tej właściwości, przygotowując oprysk na ślimaki w ogrodzie. Od czego zacząć?

  • Ząbki z trzech główek czosnku pokrój drobno i przełóż do słoika.
  • Zalej pięcioma łyżkami oleju roślinnego - może być najzwyklejszy rzepakowy lub słonecznikowy.
  • Wymieszaj, zamknij słoik i odstaw na dwa dni.
  • Po upływie tego czasu 10 gramów szarego mydła rozpuść w litrze wody.
  • Do mydlanego roztworu dorzuć czosnek. Wymieszaj, następnie odcedź.
  • Przelej do butelki z atomizerem. Domowy oprysk na ślimaki z czosnkiem w roli głównej jest już gotowy!

Jak stosować? Preparat jest bezpieczny dla roślin, więc możesz nim bez obaw spryskiwać dowolne uprawy. Powtarzaj zwłaszcza po deszczu, kiedy ślimaki są wyjątkowo aktywne. Nie zbliżą się do twoich cennych okazów.

Polecamy:

Oprysk z drożdży na mączniaka, szarą pleśń i zarazę. Twoje uprawy będą uratowane!

Jak złagodzić ukąszenia komarów? Dzięki tym sposobom zniwelujesz swędzenie skóry

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama