Reklama

Jak zrobić mini jagodnik ze starych opon?

Jeśli poniewierają nam się gdzieś w garażu stare opony, możemy wykorzystać je do stworzenia oryginalnego „jagodowego -mini klombu”. Małym kosztem i wysiłkiem stworzymy ciekawy obiekt w naszym ogródku, który dodatkowo dostarczać nam będzie pysznych borówek. Samo wykonanie zajmuje tylko godzinę a jest trwałe i pozwoli nam się nim cieszyć latami.

Reklama

Rzeczy, których potrzebujesz

dwie stare opony, ok. 1 m² agrowłókniny, mieszanka ziemi dla roślin kwaśnolubnych (najlepiej na bazie torfu), trzy paliki, sadzonki i kora

Ważny jest wybór miejsca, ponieważ będzie to konstrukcja, którą ciężko będzie przenosić. Powinniśmy zawczasu dobrać odpowiednie stanowisko dla roślin, które chcemy posadzić. W przypadku borówki brusznicy, najlepsze jest miejsce słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów.

Miejsce wyrównujemy i układamy na ziemi agrowłókninę. Następnie układamy opony jedna na drugiej, tak by leżały równo, (jeśli mamy tylko jedną oponę – nie szkodzi, jagodnik będzie niższy).

Aby zapobiec przyszłemu przesuwaniu się opon, wbijamy wewnątrz nich, w równych odległościach paliki, które będą stabilizować konstrukcję. Wbijamy je do momentu, w którym nie będą wystawać ponad opony.

Wypełniamy opony ziemią. Pamiętajmy by na spód wsypać trochę żwiru lub grubego pisku, co zapewni nam odpowiedni drenaż. Czynność tę wykonujemy dokładnie, ubijając co chwilę podłoże, dzięki czemu nie będzie się ono w przyszłości zapadać. Musimy wepchnąć też ziemię „wewnątrz” opon, aby nie została tam pusta przestrzeń. Dobrze jest na tym etapie zmoczyć ziemię większą ilością wody, dzięki czemu lepiej się ona ułoży wewnątrz opon.

Sadzimy rośliny w przygotowanej ziemi. Pamiętajmy by sadzić je nieco wyżej, tzn. nie na równo z podłożem, aby zostało jeszcze miejsce na agrowłókninę i korę.

Uwaga: powinniśmy dobrać odpowiednio wielkość roślin i ich ilość do wielkości opony. Najlepiej jest sadzić odmiany miniaturowe (np. miniaturowe odmiany borówki brusznicy dorastające do 10-15 cm wysokości), które są również bardzo plenne.

Następnie wycinamy z agrowłókniny koło o średnicy nieco większej od wewnętrznej średnicy opony, wycinamy w niej otwory „na krzyż” w miejscach, w których rosną rośliny i przykrywamy podłoże. Brzegi włókniny wsuwamy pod krawędź opony.

Podsypujemy krzewinki korą. Ok. 3-4 cm dobrze rozdrobnionej, przekompostowanej kory sosnowej wspólnie z agrowłókniną zapewni skuteczną ochronę przed chwastami, stałą wilgoć podłoża oraz ochroni korzenie przed przemarzaniem.

Pielęgnacja mini – jagodnika polega głównie na jego podlewaniu. Krzewinki trzeba też nawozić oraz dbać o odpowiednie pH podłoża.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama