Reklama

Jak usunąć plamy z oleju z kostki brukowej?

Kostka brukowa to popularny i funkcjonalny materiał do budowania przydomowych alejek, podjazdów czy chodników. Pozwala zachować ład i sprawia, że podwórko wygląda schludnie i nowocześnie. Niestety nie każdy rodzaj kostki brukowej jest fabrycznie impregnowany, a przez to znacznie łatwiej się brudzi. Na takim podłożu szybko pojawia się mech, a wszelkie plamy stają się trudne do usunięcia. Najbardziej uciążliwe są tłuste ślady po oleju silnikowym czy grillowaniu. Aby się ich pozbyć, trzeba szybko reagować. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć plamy z oleju z kostki brukowej.

Reklama

Usuwanie plam z kostki brukowej za pomocą wody

W przypadku impregnowanej kostki brukowej usuwanie nawet tłustych plam jest zazwyczaj bardzo proste. Jeśli zareagujemy natychmiast, wystarczy że zabrudzenie polejemy ciepłą wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Silny strumień wody wypłucze olej, który dzięki impregnacji nie przedostał się w głąb bruku. Jeśli to nie pomoże, do myjki można dodać odrobinę łagodnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń.

Usuwanie plam z kostki brukowej za pomocą piasku

Znacznie trudniejsze może być wywabienie tłustej plamy z nieimpregnowanej kostki brukowej. Dlatego w pierwszej kolejności rozlany olej lub tłuszcz należy posypać piaskiem, który go wchłonie i zapobiegnie wnikaniu w bruk. Po zebraniu piasku zabrudzenie można przemyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli mimo to na kostce pozostały przebarwienia, warto użyć środków do usuwania tłustych plam, np. popularnych preparatów do czyszczenia łańcuchów rowerowych.

Usuwanie plam z kostki brukowej za pomocą specjalistycznych środków

Jeśli wszystkie metody zawiodą, a na naszej kostce brukowej wciąż widoczne są tłuste plamy, nie pozostaje nam nic innego, jak wykorzystanie specjalistycznych środków. W sklepach budowlanych dostępne są detergenty i środki czyszczące do betonowych nawierzchni. Ich działanie warto jednak sprawdzić wcześniej na niewielkiej powierzchni. Po umyciu kostkę najlepiej na nowo zaimpregnować specjalnym impregnatem, który uchroni nas przed kolejnymi plamami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama