Reklama

Jak uprawiać ziemniaki w worku?

Istnieje bardzo prosta i skuteczna metoda uprawy ziemniaków, szczególnie polecana w przypadku, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca w warzywniku. Jest to uprawa w workach, które możemy ustawić dowolnym miejscu w ogrodzie, czy nawet przy tarasie albo pod ścianą domu. W tym krótkim tekście przeczytacie, jak skutecznie i bardzo wydajnie uprawiać ziemniaki z użyciem worka. Poznacie też zalety zdecydowania się właśnie na taki rodzaj uprawy ziemniaków.

Reklama

Zalety z uprawy ziemniaków w workach

Jak powszechnie wiadomo, warzywa z rodziny psiankowatych, jak pomidor, ogórek i ziemniaki nie powinny rosnąć obok siebie. Najlepiej, jeśli są od siebie jak najbardziej oddalone, ponieważ jeśli jedno z nich zostanie zaatakowane przez chorobę grzybową, szybko zachorują też pozostałe. Dlatego, szczególnie jeśli mamy mało miejsca w warzywniku, bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość przeniesienia części uprawy np. pod ścianę domu czy altany, co możemy uczynić z rosnącymi w worku ziemniakami.

Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich wymienionych tu zasad, z jednej rośliny uzyskamy zbiory dwu- a nawet trzykrotnie większe niż z roślin uprawianych w tradycyjny sposób na zagonie.

Dużą zaletą jest też możliwość uzyskania wcześniejszego zbioru, bowiem jeśli tylko dysponujemy szklarnią, uprawę możemy założyć wcześniej niż na otwartej powierzchni i potem przenieść worki na zewnątrz.

Zakładanie uprawy

Do założenia uprawy będziemy potrzebować worków (mogą być zwykłe, białe, plecionkowe worki z włókna polipropylenowego, dostępne w każdym sklepie ogrodniczym). Ważne by worki nie były ciemne, aby nie nagrzewały się zbytnio od promieni słonecznych. Podłoże musi być żyzne, ale przepuszczalne, najlepsza będzie ziemia kompostowa z niewielką domieszką piasku. Do sadzenia wybieramy zdrowe i dorodne bulwy ziemniaków, nie mogą mieć żadnych podejrzanych przebarwień ani zaczątków zgnilizny.

Uprawę zaczynamy od nasypania do worka warstwy podłoża grubości ok. 15 cm. Na tej warstwie układamy bulwy, w odstępie przynajmniej 30 cm od siebie. W dużym, worku takich ziemniaków zmieści się najwyżej 3, ponieważ muszą mieć one miejsce do rozwoju. Do mniejszego worka, wkładamy 1 lub 2 sztuki.

Bulwy przysypujemy cienką warstwą ziemi i podlewamy. Brzegi worka zawijamy na zewnątrz.

Tym prostym sposobem założyliśmy uprawę ziemniaków, teraz wystarczy jeszcze wybrać odpowiednie miejsce dla worków. Nie może to być w pełnym słońcu, ponieważ będą szybko przesychać a zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest kluczową sprawą w tym sposobie uprawy.

Sposób uprawy

Przysypane cienką warstwą ziemi bulwy, szybko zaczną kiełkować i przebiją się na powierzchnię – kiedy tylko to się zacznie, podsypujemy znów ziemią tak by je przykryć. W ten sposób postępujemy aż odwiniemy cały worek, dzięki czemu zmaksymalizujemy wielkość uprawy oraz plony. Cały czas musimy dbać o to by podłoże było wilgotne. Ziemniaki będą się szybko rozwijać, a części zielone, które w zależności od odmiany mogą osiągnąć wysokość kilkudziesięciu cm, możemy podwiązywać do palików lub pozwolić im swobodnie rosnąć i opadać. Kwitnące ziemniaki mogą też stanowić oryginalną ozdobę przy domu.

Kiedy ziemniaki zaczynają dojrzewać, można wykonać otwór w worku przez który będzie można wybierać po kilka bulw na obiad, pozwalając roślinom dalej rosnąć. Bardziej praktyczne są specjalne worki z suwakiem lub innym zamknięciem, pozwalającym wyjąć kilka bulw po czym można worek znów szczelnie zamknąć. Gdy części nadziemne uschną, możemy ziemniaki wykopać. Na pewno zaskoczy nas ilość oraz wielkość uzyskanych bulw, ponieważ ziemniaki w worku mają doskonałe warunki rozwoju.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama