Reklama

Jak stosować skorupki jaj na ślimaki? Domowy sposób nie ma sobie równych

Ślimaki wkraczają do naszych ogrodów bez zaproszenia i nie potrzebują żadnej zachęty, by rozgościć się i poczęstować roślinami, które w pocie czoła uprawiamy. Są w stanie skrywać się w najróżniejszych zakamarkach ogrodu – najbardziej cenią sobie wilgotne i zacienione zakątki. Masz wrażenie, że z roku na rok jest ich coraz więcej? Sprawdź więc, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowymi sposobami. Skorupki jaj w tej dziedzinie wykazują niebywałą skuteczność, a przy okazji pomogą zadbać także o odżywienie roślin ogrodowych.

Jak wykorzystać skorupki jaj w ogrodzie?

Jajka są produktem powszechnie wykorzystywanym w kuchniach i to nie tylko przy okazji Wielkanocy. Sprzątasz blat po zrobieniu śniadaniowych jajek na twardo albo omletu? Nie wyrzucaj skorupek! Mają jeszcze wiele do zrobienia, a ich wszechstronne zastosowanie zaskoczy niejednego ogrodnika.

Skorupki jajek to skarbnica wapnia, więc nadają się doskonale do neutralizacji gleby o zbyt kwaśnym odczynie. Dzięki nim stworzymy bardziej sprzyjające warunki do rozwoju roślin ogrodowych, ponieważ niewiele gatunków rośnie bujnie na skrajnie kwaśnej ziemi. Warto mieszać je z podłożem, w którym planujemy uprawę cukinii, ogórków, pomidorów, fasoli, kapusty albo ozdobnych liliowców.

Reklama

Zobacz: Zwalcza szkodniki i wzmacnia rośliny. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Skorupki jajek na ślimaki w ogrodzie: Jak stosować?

Dlaczego skorupki jaj działają na ślimaki nagie odstraszająco? W tym przypadku nie chodzi o substancje znajdujące się w ich składzie. Skupimy się na fizycznych właściwościach, ponieważ okazuje się, że ślimaki źle znoszą kontakt z nawet najmniejszymi nierównościami podłoża. Ostre krawędzie rozbitych skorupek wydają się więc dla szkodników prawdziwym koszmarem. Zobacz, jak stworzyć barierę, której ślimaki nie przekroczą.

  • Po gotowaniu zachowaj skorupki i pozostaw je do wysuszenia.
  • Włóż do plastikowego woreczka lub papierowej torby i zgnieć na małe kawałki.
  • Czas na działanie bezpośrednio w ogrodzie. Skorupki rozsyp gęsto wokół roślin, które są szczególnie narażone na ataki ślimaków. Ochrona przyda się zwłaszcza przy uprawie sałaty, kapusty i funkii.
  • Warstwę skorupek uzupełniaj co tydzień, ponieważ z czasem będą się one rozpuszczać i wnikać do podłoża. Brak regularności ślimaki szybko wykorzystają i powrócą do swojej niszczycielskiej działalności, a na to nie można pozwolić.

Ślimaki w ogrodzie: Dlaczego warto stosować domowe sposoby?

Dzięki sprytnemu zastosowaniu skorupek jaj na ślimaki otrzymujemy ochronny preparat właściwie za darmo. Skoro i tak używamy jajek w celach kulinarnych, szkoda byłoby zmarnować potencjał cennych resztek. Dzięki nim nie wprowadzimy do naszych ogrodów kolejnej porcji chemii, co staje się jednym z głównych atutów dla świadomych ogrodników.

Mimo że ślimaki bez skorupy w ogrodzie to żarłoczne stworzenia, których widok przyprawia o gęsią skórkę, nie wszyscy chcą sięgać po radykalne środki i pułapki, które je uśmiercają. Skorupki z jajek odstraszają intruzów, ale poza ewentualnym stresem, nie wyrządzają im wielkiej krzywdy. 

Polecamy:

Jak stosować oprysk z drożdży na róże? Jakich efektów się spodziewać?

Jak zrobić nawóz z bananów pod pomidory? Obfitość plonów cię zaskoczy!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama