Reklama

Jak prawidłowo podlewać trawnik? O tych zasadach musisz pamiętać

Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Stanowi jego wizytówkę oraz przykuwa uwagę, tworząc efektowny krajobraz z rosnącymi wokół roślinami. Warto zatem wiedzieć, co w pielęgnacji trawy jest najważniejsze i wymaga szczególnej staranności. Jedną z podstawowych czynności jest podlewanie trawnika, gdyż od tego w dużej mierze zależy jego wygląd. Jak prawidłowo podlewać trawnik? Jak często to robić? Wyjaśniamy.

Jak nawadniać trawnik?

Regularnie nawadnianie trawnika to zabieg konieczny dla jego prawidłowego wzrostu i atrakcyjnego wyglądu. Istnieją dwa podstawowe sposoby podlewania trawników. W przypadku niewielkich terenów zielonych, czyli o powierzchni do mniej więcej 50 metrów kwadratowych, trawę spokojnie możemy podlać własnoręcznie wężem ogrodowym i nie powinno to zająć więcej niż 10-15 minut. Stosując taki sposób, trzeba jednak trzeba pamiętać o tym, żeby równomiernie rozprowadzić wodę po całej murawie.

W ostatnich latach dużo większą popularnością cieszą się już zraszacze lub automatyczne systemy nawadniania. Zaleca się je instalować jeszcze przed założeniem trawnika. Tu również trzeba uważać na to, żeby zapewnić odpowiednią ilość wody w każdej sekcji ogrodu. Warto jest w tym celu skorzystać z porady specjalistów, którzy podpowiedzą nam, w jaki sposób powinniśmy prawidłowo ustawić działanie zraszaczy lub systemów nawadniania.

Reklama

Jak podlewać trawnik w upały?

Sposób pielęgnacji trawnika podczas upałów zależy m.in. od tego, ile trawnik ma lat oraz na jakiej glebie rośnie.

Najczęstszym błędem popełnianym przez niedoświadczonych ogrodników jest podlewanie trawy w trakcie słonecznego dnia. Woda zebrana na źdźbłach skupia promienie słońca jak soczewka i może prowadzić do ich szybkiego wypalenia. Duża różnica temperatur prowadzi też do błyskawicznego parowania wody, więc murawa na podlewaniu niewiele korzysta.

Najlepszą porą na podlewanie trawnika w upały jest więc wczesny ranek - między godziną szóstą a dziewiątą, kiedy temperatury są jeszcze niskie, co pozwala zminimalizować parowanie. Dobrze sprawdza się też wieczorne nawadnianie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Podczas upałów podlewajmy obficie i dokładnie, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby, w których trawa jest zakorzeniona - czyli na głębokość 10-15 centymetrów.

Jak często podlewać trawnik w upały?

By cieszyć się pięknym, zielonym podłożem w ogrodzie, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jak często podlewać trawnik latem. Regularność nawadniania zależy od tego, czy mamy do czynienia z młodym, czy starszym trawnikiem.

Młody trawnik wymaga codziennego podlewania, ponieważ trawa jeszcze dobrze się nie zakorzeniła. Rzadziej można podlewać starszy trawnik. Wystarczy, że jego nawadnianie ograniczymy do regularnego zraszania co dwa lub trzy dni. Należy przy tym pamiętać o zasadzie, że lepiej podlewać trawnik rzadziej, a bardziej obficie niż codziennie małą ilością wody.

Jak podlewać trawnik z rolki?

Odpowiednio częste nawadnianie trawnika z rolki jest szczególnie ważne tuż po jego założeniu, zanim zdąży się ukorzenić. W pierwszym tygodniu należy obficie podlewać trawnik przynajmniej raz dziennie, następnie co dwa lub trzy dni. Nowo założony trawnik z rolki, który nie dostaje odpowiedniej ilości wody, szybko zacznie wyglądać źle - liście i korzenie stracą na objętości, a rolki zaczną się kurczyć. Wskazana ilość wody do nawadniania trawnika z rolki to od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Zobacz też:

Padalec w ogrodzie: Co on tam robi? Czy trzeba się go obawiać?

Nietypowe zastosowania folii aluminiowej

INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: nawadnianie trawnika | trawnik | pielęgnacja trawników

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama