Reklama

Jak pozbyć się wełnowców?

Zarówno rośliny doniczkowe w domach, jak i te w ogrodzie czy na balkonie, często narażone są na wiele niekorzystnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Osłabione, są podatne na wiele chorób: grzybiczych czy pasożytniczych. Niewiele potrzeba, aby na naszych okazach zalęgły się wełnowce – małe owady, które żerują na łodygach i liściach roślin, w krótkim czasie doprowadzają do ich uschnięcia. Łatwo je wypatrzyć gołym okiem, dlatego trzeba działać od razu i szybko się ich pozbyć Aby mieć pewność, że rośliny są od nich wolne, najlepiej jest zastosować kilka metod naraz. Jak usunąć wełnowce? Przekonajmy się.

Reklama

Czym są wełnowce?

Wełnowce są niewielkimi, kilkumilimetrowymi owadami z rodziny czerwców. Ich obecność na roślinie bardzo łatwo rozpoznać: ich małe ciało zbudowane jest z drobnych, białych lub delikatnie różowych segmentów, które pokryte są charakterystycznym nalotem przypominającym nitki wełny. Wełnowce są bardzo groźne dla roślin: wysysają sok komórkowy i doprowadzają do usychania doniczkowych okazów. Najczęściej atakują rośliny domowe: fikusy, sukulenty oraz storczyki, ale niekiedy pojawiają się również w ogrodzie czy na balkonie.

Jak poznać, że roślinę zaatakowały wełnowce?

Nietrudno jest dojrzeć wełnowce, które niszczą rośliny w domu czy ogrodzie. Przede wszystkim rośliny, na których żerują, częściej niż zwykle zrzucają liście oraz zostaje zahamowany ich wzrost. Niekiedy wybarwiają się – intensywnie zielone części stają się wyblakłe, a niekiedy żółkną. Wełnowce można dostrzec gołym okiem – grupują się, tworząc białe plamki z charakterystycznymi nitkami. Ich obecności nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ szybko przenoszą się na inne rośliny. Poza tym wytwarzają spadź, która jest pożywką dla różnego rodzajów grzybów.

Wełnowiec: Trudny przeciwnik

Roślinę, którą zaatakował wełnowiec na początku trzeba odseparować od innych, aby uniknąć przedostania się owadów na inne, zdrowe okazy. Z racji ich nietypowej budowy anatomicznej stosowanie chemicznych środków nie zawsze przynosi rezultaty. Jeśli wełnowców jest wyjątkowo dużo, walka z nimi może okazać się nieskuteczna – wtedy należy pozbyć się rośliny, a najlepiej ją spalić. Na szczęście to ostateczność, ponieważ istnieją naturalne metody pozbycia się wełnowców. Aby były one skuteczne, należy stosować kilka jednocześnie.

Przemywanie roślin

Najlepszym sposobem jest ręczne przemywanie roślin. W tym celu można wykorzystać roztwór wody z mydłem albo alkoholem (spirytusem albo denaturatem). Jak go przygotować? Wystarczy do litra wody dodać 20g mydła lub 100 ml alkoholu. Przygotowaną mieszanką trzeba przecierać dokładnie liście – wystarczy nasączyć nią wacik lub patyczek kosmetyczny. Niestety, zabieg jest bardzo żmudny i nie powinno zapominać się o obu stronach liści. Należy pamiętać, aby na koniec liście dokładnie opłukać wodą. Aby był skuteczny, należy powtarzać go co trzy/cztery dni.

Mycie roślin po prysznicem

Przecieranie roślin jest najbardziej efektywne w przypadku tych, które mają dużą powierzchnię liści. W przypadku mniejszych można spróbować dokładnie spłukać je pod prysznicem letnią wodą. Wcześniej trzeba zabezpieczyć doniczkę i znajdującą się w niej ziemię kawałkiem folii spożywczej. Mycie należy przeprowadzić dokładnie: szczególnie trzeba pamiętać o obu stronach liści oraz trudno dostępnych miejscach (np. koło załamania łodyg). Zielone części małych sukulentów, np. kaktusów, można w całości zanurzyć w letniej wodzie na około 20 minut.

Parafina

Z pomocą w trudnej walce z wełnowcami może przyjść olej parafinowy. Wystarczy przygotować roztwór z wodą (w stosunku 1:1) i nanosić go pędzelkiem na ciała owadów i ich jaja. Parafina dokładnie je pokryje oraz odetnie od powietrza, co sprawi, że zginą. Po naniesieniu substancji na liście i łodygi należy odczekać kilka dni, a następnie dokładnie opłukać roślinę pod bieżącą wodą. Zabieg można powtarzać, ale wyłącznie w wypadku ponownego pojawienia się szkodników.

Wełnowce w korzeniach

Niezwykle rzadko zdarza się, żeby wełnowce zaatakowały korzenie rośliny. W tym wypadku na powierzchni doniczki pojawia się charakterystyczny biały nalot oraz widać pojedyncze owady. Jak sobie poradzić w takim wypadku? Trzeba wyjąć roślinę z doniczki i wymienić ziemię. Wcześniej jednak korzenie można namoczyć na około godzinę w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie spłukać wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama