Reklama

Jak pozbyć się przędziorka? Domowe sposoby

Nadmiernie opadające i żółknące liście, drobne plamki i pęcherzyki to najczęstsze symptomy obecności przędziorka chmielowca, który bardzo często atakuje rośliny doniczkowe, które hodujemy w domu. Pozbyć się szkodnika jest niezwykle trudno, niemniej jednak istnieją sprawdzone, domowe sposoby, które ułatwią nam to zadanie.

Przędziorek chmielowiec. Jak zdradza obecność?

Przędziorki z reguły żerują na spodniej części liści, można je również spotkać na ogonkach, szypułkach i kwiatach. Oplatają je charakterystycznymi, drobnymi pajęczynami. Śladem ich działalności są też jasne plamki oraz opadające i żółknące liście. Im wyższa temperatura i bardziej suche powietrze w pomieszczeniu, tym większe ryzyko, że zaatakują nasze rośliny.

Zwykle na roślinach uprawianych w domu można dopatrzyć się działalności przędziorka chmielowca (Tetranychus urcicae). Poza nim spotykane są również przędziorek szklarniowiec, przędziorek owocowiec i przędziorek sosnowiec.

Jak zwalczyć przędziorka?

Aby walka z tym szkodnikiem okazała się skuteczna, wszelkie działania i środki zaradcze należy podejmować systematycznie i zaraz po zaobserwowaniu pierwszych oznak jego występowania.

Przędziorek a płyn do mycia naczyń

Pierwszym środkiem zaradczym, który umożliwi nam pozbycie się przędziorka chmielowca, jest płyn do mycia naczyń. Jak go wykorzystać? Wystarczy, że kilka kropli preparatu rozcieńczysz w letniej wodzie i gotowym roztworem przemyjesz liście zaatakowanej rośliny. Dla uzyskania lepszych rezultatów blaszki rośliny możesz też posmarować olejem roślinnym. Dzięki temu trikowi ograniczysz dostęp powietrza, a tym samym możliwość rozmnażania się szkodników.

Przędziorek a roztwór szarego mydła i denaturatu

Jeśli płyn do mycia okaże się niewystarczająco skuteczny, do walki z przędziorkiem warto również wykorzystać roztwór szarego mydła oraz denaturatu. Jak go sporządzić? Przygotuj litr wody, 20 g mydła oraz 10 ml denaturatu. Składniki starannie połącz i rozpyl na roślinie zaatakowanej przez szkodniki. Na koniec zabiegu owiń roślinę przezroczystą folią. Po kilku dniach po szkodnikach nie powinno być śladu.

Przędziorek a wyciąg z czosnku

W pozbyciu się przędziorka pomoże ci również wyciąg z ząbków lub łusek cebuli. Zapach tych dwóch preparatów działa na szkodniki odstraszająco i zapobiega ich rozmnażaniu się.

Jak przygotować wyciąg z czosnku? Drobno posiekaj ząbki czosnku, zalej zimną wodą (w proporcji 25 g czosnku na litr wody) i odstaw na 12-14 godzin. Następnie rozcieńcz preparat w stosunku 1:1 i rozpyl na roślinę. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zabieg warto powtórzyć po 21 dniach.

Przędziorek a wyciąg z łusek cebuli

Niemal analogicznie przyrządza się roztwór z suchych łusek cebuli. Zalej je litrem wody i odstaw na co najmniej trzy dni. Gotowy preparat rozpyl (bez rozcieńczenia) na zaatakowanej przez szkodniki roślinie. Aby kuracja przyniosła oczekiwanie rezultaty, stosuj wyciągi naprzemiennie - raz ten na bazie czosnku, a następnie ten na bazie cebuli.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama