Jak pozbyć się przędziorka? Domowe sposoby
Nadmiernie opadające i żółknące liście, drobne plamki i pęcherzyki to najczęstsze symptomy obecności przędziorka chmielowca, który bardzo często atakuje rośliny doniczkowe, które hodujemy w domu. Pozbyć się szkodnika jest niezwykle trudno, niemniej jednak istnieją sprawdzone, domowe sposoby, które ułatwią nam to zadanie.
Przędziorki z reguły żerują na spodniej części liści, można je również spotkać na ogonkach, szypułkach i kwiatach. Oplatają je charakterystycznymi, drobnymi pajęczynami. Śladem ich działalności są też jasne plamki oraz opadające i żółknące liście. Im wyższa temperatura i bardziej suche powietrze w pomieszczeniu, tym większe ryzyko, że zaatakują nasze rośliny.
Zwykle na roślinach uprawianych w domu można dopatrzyć się działalności przędziorka chmielowca (Tetranychus urcicae). Poza nim spotykane są również przędziorek szklarniowiec, przędziorek owocowiec i przędziorek sosnowiec.
Jak zwalczyć przędziorka?
Aby walka z tym szkodnikiem okazała się skuteczna, wszelkie działania i środki zaradcze należy podejmować systematycznie i zaraz po zaobserwowaniu pierwszych oznak jego występowania.
Pierwszym środkiem zaradczym, który umożliwi nam pozbycie się przędziorka chmielowca, jest płyn do mycia naczyń. Jak go wykorzystać? Wystarczy, że kilka kropli preparatu rozcieńczysz w letniej wodzie i gotowym roztworem przemyjesz liście zaatakowanej rośliny. Dla uzyskania lepszych rezultatów blaszki rośliny możesz też posmarować olejem roślinnym. Dzięki temu trikowi ograniczysz dostęp powietrza, a tym samym możliwość rozmnażania się szkodników.
Przędziorek a roztwór szarego mydła i denaturatu
Jeśli płyn do mycia okaże się niewystarczająco skuteczny, do walki z przędziorkiem warto również wykorzystać roztwór szarego mydła oraz denaturatu. Jak go sporządzić? Przygotuj litr wody, 20 g mydła oraz 10 ml denaturatu. Składniki starannie połącz i rozpyl na roślinie zaatakowanej przez szkodniki. Na koniec zabiegu owiń roślinę przezroczystą folią. Po kilku dniach po szkodnikach nie powinno być śladu.
W pozbyciu się przędziorka pomoże ci również wyciąg z ząbków lub łusek cebuli. Zapach tych dwóch preparatów działa na szkodniki odstraszająco i zapobiega ich rozmnażaniu się.
Jak przygotować wyciąg z czosnku? Drobno posiekaj ząbki czosnku, zalej zimną wodą (w proporcji 25 g czosnku na litr wody) i odstaw na 12-14 godzin. Następnie rozcieńcz preparat w stosunku 1:1 i rozpyl na roślinę. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zabieg warto powtórzyć po 21 dniach.
Przędziorek a wyciąg z łusek cebuli
Niemal analogicznie przyrządza się roztwór z suchych łusek cebuli. Zalej je litrem wody i odstaw na co najmniej trzy dni. Gotowy preparat rozpyl (bez rozcieńczenia) na zaatakowanej przez szkodniki roślinie. Aby kuracja przyniosła oczekiwanie rezultaty, stosuj wyciągi naprzemiennie - raz ten na bazie czosnku, a następnie ten na bazie cebuli.