Reklama

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Jakie są najlepsze sposoby na mrówki w ogrodzie i czy ich pojawienie się w naszej przestrzeni w ogóle wymaga interwencji? Mimo że pracowite owady mogą być sprzymierzeńcami ogrodników, mają również swoją mroczną stronę. Dynamicznie rozwijające się populacje mrówek są w stanie doprowadzać rośliny do ruiny, niszczyć drewniane elementy wyposażenia, a nawet sprzyjać obecności mszyc. Ich inwazję trzeba zatem powstrzymać, zanim sytuacja będzie nie do opanowania, a wszędobylscy intruzi zaczną przekraczać progi naszych domów. Sprawdź, jak pozbyć się mrówek w ogrodzie naturalnymi metodami.

Mrówki na grządkach: Dlaczego szkodzą?

Trudno jednoznacznie określić je mianem szkodników. Przede wszystkim oczyszczają podłoże i trawniki z resztek organicznych. Mrówki również przenoszą nasiona, co znacznie ułatwia wysiewanie niektórych gatunków roślin. Jeśli jednak zadomowią się w naszym ogrodzie na dobre, szybko się rozmnażając, zalety te mogą zamienić się w poważne wady. Dlaczego zatem zwalczanie mrówek w ogrodzie okazuje się często jedynym wyjściem z sytuacji?

  • Z jednej strony mrówki drążą podziemne korytarze, co sprzyja spulchnianiu gleby, ale jednocześnie mogą uszkadzać systemy korzeniowe oraz sadzonki roślin ozdobnych i uprawnych.
  • Trzeba pamiętać także o tym, że w sytuacji niedoborów pokarmowych (np. podczas suszy) mrówki do swojego menu dodają młode pędy roślin.
  • Budują różnego rodzaju gniazda. Bywa, że osiedlają się na żywych roślinach i zbutwiałym drewnie. Ich siedziby często można znaleźć również pod ziemią, co może skutkować przesuszeniem gleby.
  • Zdarza się również, że na lokalizację gniazda mrówki wybierają zakamarki w ścianach budynków, altan czy mebli ogrodowych, co wpływa destrukcyjnie na ich strukturę.
  • Mrówki świetnie "dogadują się" z... mszycami! Starają się tworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju i funkcjonowania, odstraszają nawet drapieżne owady, które mogłyby zagrozić mszycom. Wszystko przez mrówcze łakomstwo - żywią się bowiem wytwarzaną przez szkodniki lepką spadzią. Zapewne żadnemu ogrodnikowi nie trzeba przypominać o tym, że mszyce to jedne z najbardziej żarłocznych intruzów, które błyskawicznie doprowadzają ogrody do ruiny.

Zobacz też: Rośliny, które odstraszają ślimaki. Naturalna ochrona przed szkodnikami

Reklama

Co na mrówki w ogrodzie? Naturalne sposoby prosto z kuchni

Choć można w swoich działaniach bazować na profesjonalnych preparatach ze sklepów ogrodniczych, w pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Stanowią rozwiązanie zdecydowanie tańsze i bardziej ekologiczne. Co ci się przyda?

  • Cynamon na mrówki w ogrodzie: Ludzie postrzegają jego aromat jako niezwykle przyjemny i apetyczny, ale owady są odmiennego zdania. Rozsyp tę korzenną przyprawę w miejscach, gdzie gromadzą się mrówki lub w okolicach roślin, które chcesz uchronić przed wizytą natrętów.
  • Fusy z kawy na mrówki: Możesz je stosować tak, jak cynamon. Nie tylko zniechęcisz owady do wizyty w twoim ogrodzie, ale też w kreatywny sposób wykorzystasz kuchenne resztki.
  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia: Nadają się nie tylko do słodkich wypieków! Ich właściwości również działają na mrówki drażniąco, więc z pewnością nie będą chciały osiedlać się w niesprzyjających dla siebie warunkach.

Jak wytępić mrówki w ogrodzie przy pomocy octu?

Lista zastosowań octu jest naprawdę długa, a co najmniej kilka pozycji dotyczy użycia tego popularnego produktu także w ogrodzie. Wystarczy, że wymieszasz go w równych proporcjach z wodą, a stworzysz skuteczny środek na mrówki. Dla wzmocnienia efektu możesz wlać kilka kropel waleriany i spryskać powierzchnie, na których gromadzą się owady.

Niektórzy ogrodnicy zalecają, aby nie rozcieńczać octu. Jego zapach pozostaje bardziej intensywny i skutecznie zniechęca mrówki do przechadzek po naszym ogrodzie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że opryski z samego octu mogłyby negatywnie wpłynąć na rośliny, które zostałyby nim spryskane przypadkiem.

Sprawdź: Jak stosować cynamon z chili na ślimaki? Sprawdzony trik ogrodników

Co odstrasza mrówki? Wypróbuj kombinację czosnku i pokrzywy

Czosnek dodany do potraw w niewielkiej ilości potrafi porządnie zaostrzyć smak dania. Jego aromat jest dla mrówek nie do z niesienia, dlatego warto przygotować odstraszającą miksturę z czosnkiem w roli głównej. Połącz go z liśćmi pokrzywy, zalej wodą (może być deszczówka) i odstaw na dwa dni. Takim roztworem polewaj mrowisko, jeśli żaden z wcześniejszych sposobów nie skłonił mrówki do wyprowadzki z twojego ogrodu.

Polecamy:

Sposób na mszyce. Trik z żółtą wstążeczką jest niezawodny

Co sadzić obok ogórków? Najlepsze sąsiedztwo dla obfitych plonów

Trawnik jak gęsty, zielony dywan. Tak odmłodzisz i pobudzisz trawę do lepszego wzrostu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama