Reklama

Jak pozbyć się kretów z ogródka? Nieinwazyjne metody

Na zewnątrz zrobiło się ciepło, a to oznacza, że nasze ogródki mogą być atakowane przez szkodniki. Szczególnie uciążliwe są krety, mimo że wyglądają na urocze zwierzątka. Nie obgryzają one roślin, ale przez podkopywanie ziemi skutecznie je uszkadzają. Jak walczyć z kretami w naturalny i mało inwazyjny sposób? Oto sprawdzone metody.

Czosnek i zioła

Krety pomogą odstraszyć czosnek i zioła: aksamitka, bazylia i komosa. Jak je stosować? Wystarczy wrzucić kilka ząbków czosnku lub garść ziół (najlepiej świeżych) do kreciego korytarza i zalać niewielką ilością octu. Krety nie lubią aromatycznych i ostrych zapachów.

Nieinwazyjne pułapki na krety

Jeśli chcemy przegonić krety, najlepiej robić to w nieinwazyjny sposób. Nie chcemy przecież skrzywdzić zwierzęcia, ale je odstraszyć. Dlatego warto zaopatrzyć się w pułapki, które utrudnią kretom wyjście z norki. Gdy zwierzę wpadnie w siatkę, wynosimy go jak najdalej od posesji i wypuszczamy na wolność.

Spleśniałe skórki cytrusów

Krety nie lubią również spleśniałych skórek cytrusów. Wystarczy powrzucać je do rowu, który wykopały, a po kilku godzinach nie będzie po nich śladu.

Olejki aromatyczne

Krety boją się również olejków aromatycznych. By ochronić ogródek przed ich wykopami, najlepiej skropić trawę i okolice ogrodzenia olejkiem. Szkodnik nie będą wówczas wychodzić na zewnątrz.

Urządzenia emitujące ultradźwięki

Obecnie w sklepach z artykułami przemysłowymi i ogrodniczymi znajdziemy też urządzenia emitujące ultradźwięki. Odstraszają one gryzonie oraz gołębie. Montując takie urządzenie na naszym podwórku znacznie zmniejszamy ryzyko pojawienia się kretów.

Hałasujące wiatraki

Podobnie jak urządzenia emitujące ultradźwięki, działają również hałasujące wiatraki, które możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy, że umieścimy plastikową butelkę na długim kiju i wbijemy go w miejsca, gdzie krety kopią swoje rowki.

Podziemne zapory

Jeśli nie chcemy, by krety przedostały się na nasze podwórko, możemy zdecydować się również na tzw. podziemną zaporę. Po jej zamontowaniu należy przysypać zaporę ziemią i zasadzić na niej trawę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama