Jak pielęgnować wrzosy?

Wrzosy powoli pojawiają się już w kwiaciarniach i na stoiskach z kwiatami. To jeden ze znaków zbliżającej się jesieni. Wrzos jest piękną i popularną rośliną, jednak jego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Wrzosy potrzebują pieczołowitej pielęgnacji, by długo stanowiły ozdobę dla naszego domu i ogrodu. Gdy nie będziemy dbać o nie w zgodzie z ich wymaganiami, szybko zwiędną. Podpowiadamy, jak sadzić i pielęgnować wrzosy, by były zdrowe i okazałe.

Jaki wrzos wybrać?

Obecnie na rynku spotkamy różne rodzaje wrzosów. Niektóre z nich kwitną już w lipcu, jednak zdecydowana większość na przełomie sierpnia i września. Najlepiej wybrać wrzos dobrej jakości, który będzie miał gęste kwiaty. Warto dołożyć kilka złotych i cieszyć się piękną ozdobą przez jesienne miesiące.

Jak sadzić wrzosy?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli sadzenia wrzosów, a należy to zrobić zaraz po ich zakupie. Wrzos potrzebuje sporej ilości podłoża, zatem i większej doniczki. Wrzosy najlepiej rosną w kwaśnym podłożu, zatem najlepiej zasadzić je w torfie lub podłożu dla roślin wrzosowatych. Roślinę należy zasadzić w takiej samej głębokości, w jakiej rosła w zakupionej doniczce. Pamiętajmy jednak, by nie zakopywać wrzosów bardzo głęboko, ponieważ mogą wówczas zacząć gnić. Z kolei, jeśli zasadzimy je zbyt płytko, ich korzenie mogą się przesuszyć. Podczas sadzenia warto zwrócić uwagę na rozmiar doniczki. Powinna mieć ona około 15 centymetrów średnicy, by zmieścić potrzebną ilość ziemi. Jeśli sadzimy większe wrzosy lub kilka, oczywiście wybierzmy większą doniczkę. Dodatkowo doniczka powinna posiadać otwory odpływowe na dnie. Po zasadzeniu wrzosu warto zasypać ziemię korą sosnową. Zapobiegnie ona nadmiernemu parowaniu gleby i rozwojowi chwastów.

Warto wiedzieć

Wrzosy pięknie prezentują się, gdy zasadzimy je wspólnie w różnych kolorach. Świetnie wyglądają również w kompozycjach z innymi jesiennymi kwiatami, na przykład z rododendronami lub z iglakami. W takim towarzystwie będą pięknie ozdabiały nasz ogród.

Gdzie postawić wrzosy?

Wrzosy uwielbiają słońce, dlatego warto stawiać je w miejscach, gdzie będą mogły swobodnie chłonąć promienie słoneczne. Rośliny te warto osłaniać również przed silnym wiatrem. Gdy postawimy je w cieniu, nie będą rosły okazale. Donice z wrzosami warto stawiać w miejscach, w których często przebywamy, by pamiętać o ich podlewaniu i pielęgnacji, a ponadto, cieszyć się ich widokiem. Wrzosy to rośliny ogrodowe, więc najlepiej będą czuły się na zewnątrz, dlatego warto zasadzić je w skrzyniach ogrodowych, w których z pewnością będą prezentować się bardzo okazale. Pod warunkiem, że będziemy pielęgnować je zgodnie z ich wymaganiami. Jeśli decydujemy się postawić wrzosy w pomieszczeniu, to koniecznie z dala od kaloryfera, ponieważ mogą szybko zeschnąć.

Jak pielęgnować wrzosy?

Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zasadom pielęgnacji wrzosów. Podstawowa kwestia to podlewanie. Należy robić to regularnie, by podłoże wrzosu nie zaczęło wysychać. W innym wypadku roślina szybko zgubi swoje pąki i listki. Ziemia wrzosu powinna być cały czas delikatnie wilgotna, ale nigdy mokra. O podlewaniu powinniśmy pamiętać szczególnie w miesiącach letnich, gdy temperatury są wyższe i wrzos może zacząć schnąć. Warto pamiętać, że woda do podlewania wrzosów nie może zawierać dużej ilości wapnia, gdyż rośliny te nie reagują dobrze na ten pierwiastek. Jeśli chcemy zmniejszyć ilość wapnia w wodzie z kranu, wystarczy odstawić wodę na kilka godzin, by osiadł on na dnie butelki lub konewki. Jeszcze jedna ważna rada dotycząca podlewania wrzosów: nie moczmy liści, gdy wlewamy wodę do doniczki, ponieważ sprzyja to rozwojowi groźnych chorób grzybowych.

Pod względem nawożenia wrzosy nie są wymagające. Wystarczy zasilić je raz w sezonie używając nawozu do roślin wrzosowatych. Nie należy przesadzać z jego ilością, ponieważ to rośliny bardzo wrażliwe na nadmiar nawozu.

Wrzosy potrzebują również przycinania, ale robimy to dopiero na wiosnę, ponieważ dłuższe pędy sprawiają, że wrzos lepiej znosi zimę. Dzięki przycięciu, wrzos jest bardziej gęsty i lepiej rośnie. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować wrzosy, zakwitną one kolejnej jesieni.

Co zrobić, by wrzosy przetrwały zimę na zewnątrz?

Jeśli chcemy, by nasze wrzosy przetrwały zimę bez szwanku, musimy zadbać o ich ochronę przed mrozem. To rośliny bardzo wrażliwe na niskie temperatury. W cienkich doniczkach mogą nie wytrzymać zimy. Zdecydowanie lepiej zniosą ją w gruncie. Na okres zimowy należy przesadzić wrzosy do dużej donicy i zdołować w ziemi. Donicę warto okryć styropianem, a roślinę osłonić agrowłókniną. Mniejsze doniczki wystarczy włożyć do tekturowego pudła i osłonić styropianem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama