Reklama

Jak pielęgnować trawnik latem?

Odpowiedź na pytanie, jak pielęgnować trawnik latem, by ten był zawsze zielony, kryje się w kilku ważnych pielęgnacyjnych zabiegach. Wysokie temperatury i palące słońce są dla rosnącej trawy sporym wyzwaniem. Dlatego podpowiadamy, kiedy i jak podlewać trawnik podczas upałów oraz jak kosić trawę w czasie słonecznych dni.

Podlewanie trawnika latem: Jak często podlewać?

Podlewanie trawnika to najprostszy, choć wcale nie prosty sposób na jego pielęgnację. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak często podlewać trawnik latem. O sukcesie decyduje regularność, która z kolei różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z młodym, czy starszym zielonym deptakiem. Jak często podlewać trawnik młody?

Jeżeli "zielona łąka" przed domem ma dopiero rok, młody trawnik wymaga codziennego podlewania, ponieważ trawa jeszcze dobrze się nie zakorzeniła. Regularnie, jednak rzadziej, można pielęgnować trawnik nieco starszy. Ten będzie się zielenił, gdy podlewanie ograniczymy do regularnego zraszania co 2-3 dni

Reklama

Zobacz także: Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Te rośliny skutecznie go odstraszą

Jak pielęgnować trawnik i mieć pewność, że podlewanie to nie strata cennych litrów wody? Przede wszystkim podlewanie trawnika latem powinno być obfite. Choć samo w sobie słowo nie brzmi oszczędnie, to takie podlewanie jest bardziej oszczędne niż delikatne zraszanie trawnika. Dlaczego? 

Obfite podlewanie trawnika latem daje gwarancję, że woda dotrze do korzeni trawy. Dzięki temu mamy pewność, że nie marnujemy cennego surowca. Zbyt mała porcja wylanej wody sprawi, że ta wyparuje i trawa nie zostanie nawodniona. Podlewanie trawnika latem powinno odbywać się rano, kiedy ziemia nie jest jeszcze mocno nagrzana.

Koszenie trawnika latem: Jak często i jak kosić?

Odpowiedź, jak pielęgnować trawnik latem, by cieszyć się jego zielenią przez wakacje, kryje się także w sposobie jego koszenia. To ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim koszenie trawnika latem powinno ograniczyć się do maksymalnego ścięcia 2/3 jego wysokości. 

Jak kosić trawnik latem? Szczególnie podczas mocnych upałów warto kosić tak, by trawa nie była krótsza niż 5-6 centymetrów.

Jak często kosić trawnik? Tu nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ z jednej strony częste koszenie wzmacnia korzenie trawy, z drugiej należy zadbać o to, by jej źdźbła miały odpowiednią wysokość. Trawnik latem wystarczy kosić raz w tygodniu. W czasie najbujniejszego wzrostu trawy warto użyć kosiarki dwa razy w tygodniu. 

Jak dbać o trawnik w upały?

Dbanie o trawnik w upały to szereg zapobiegawczych czynności. Warto mieć na uwadze, że trawnik w gorące dni potrzebuje od 20 do 30 litrów wody na 1 m2. Kolejna zasada, o której należy pamiętać, mówi, że gdy temperatury rosną, lepiej podlewanie rozłożyć na dwie dawki, podlewając obficie trawnik co trzy, cztery dni. 

Jak dbać o trawnik w upały? Nie należy go podlewać w palących promieniach słońca, ze względu na dużą różnicę temperatur i parowanie wody.

Warto również pamiętać o tym, aby przed koszeniem odpowiednio naostrzyć noże tnące do kosiarek. Ścinanie trawy tępym narzędziem powoduje szarpanie jej krawędzi. To z kolei skutkuje szybszym wysychaniem źdźbeł i obumieraniem zielonego trawnika.

Nawożenie trawnika latem: Czym nawozić i jak?

Nawożenie trawnika latem powinno odbywać się w optymalnych warunkach, kiedy gleba jest lekko wilgotna, a sama trawa sucha. Nawóz dobrze rozpuści się i wsiąknie do gleby, jeżeli zabieg wykona się przed deszczem. Nawóz należy równo rozsiać, a następnie solidne podlać. To po to, aby spłukać nawóz z trawy, który może uszkodzić źdźbła. 

Nawożenie trawnika latem - czym nawozić? Możemy wykorzystać nawozy mineralne w postaci proszku, płynu lub granulatu. Najkorzystniejszy wybór to granulat, ponieważ nawożenie nim trawnika gwarantuje równomierne rozprowadzenie. Jeżeli natomiast zależy nam na czasie, warto wybrać płyn. Takie nawożenie trawnika działa także na liście trawy.

Zobacz także: Błędy przy koszeniu trawnika. Doświadczeni ogrodnicy nigdy go tak nie koszą

Większość popularnych środków aplikuje się w odstępach od czterech do sześciu tygodni. Nawożenie trawnika latem opiera się głównie o szybko działające uniwersalne nawozy azotowe. W drugiej połowie sierpnia należy do nawożenia trawników wybierać specjalne nawozy, które mają bardzo małą zawartość azotu lub są go całkowicie pozbawione. 

Koszenie trawnika latem nie wystarczy. Wałowanie, grabienie i wertykulacja

Jak pielęgnować trawnik latem? Koszenie i nawożenie może nie wystarczyć, dlatego należy podjąć kolejne wysiłki i pamiętać o wałowaniu trawnika. Pozwala to na wyrównanie jego powierzchni, a pod jego ciężarem złamią się źdźbła trawy, co poprawi ich ukorzenienie. Do wałowania trawnika wykorzystuje się wał ogrodowy, który powinien ważyć około 150 kg.

Warto także wykonać wertykulację trawnika. To zabieg, który polega na pionowym nacinaniu darni metalowymi ostrzami. Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana na gęstej i wyrośniętej murawie. Ten pielęgnacyjny zabieg sprawi, że gleba będzie miała lepszy dostęp do wody, powietrza i słońca.  

Z kolei grabenie trawnika pozwoli ograniczyć ryzyko pojawienia się chorób. Pozbycie się liści, suchych gałązek czy pozostałości po koszeniu gwarantuje lepszy wzrost trawy. Pielęgnować trawnik latem należy także ze względu na uelastycznienie i rozluźnienie gleby. Grabienie trawnika należy wykonywać grabiami do trawy, której gęste zęby usuną zanieczyszczenia i spulchnią glebę. 

Odchwaszczanie trawnika latem. Jak i czym?

Odchwaszczanie trawnika latem to przede wszystkim walka z chwastami dwuliściennymi. Łatwo jest odróżnić je na trawniku, ponieważ są dużo wyższe niż trawa, mają inny kolor i dość często są to rośliny kwitnące. Pielęgnować trawnik latem można w tym przypadku używając herbicydu. Preparat jest nieszkodliwy dla trawy. Aplikujemy go w bezwietrzny i suchy dzień.

Odchwaszczanie trawnika, gdy niechcianych roślin jest niewiele, można wykonać ręcznie urywając chwasty lub podcinając je nożem. Zdecydowanie trudniejsza walka czeka ogrodników, których trawnik obrosły chwasty jednoliścienne. Te tworzą w trawniku kępki i ciężko jest je zwalczyć. Można je usuwać ręcznie, jednak najlepsze odchwaszczanie trawnika w tym przypadku to regularna pielęgnacja murawy i częste, niskie koszenie

Jak pielęgnować trawnik latem? Dosiewanie trawnika

Dosiewanie trawnika można wykonywać za każdym razem, kiedy słońce wypali murawę. Jak to zrobić? Wystarczy usunąć suchą trawę, a następnie spulchnić glebę przy użyciu grabi. Dosiewanie trawnika latem powinno polegać na gęstym sianiu ziaren. Kolejny krok to odpowiednie nawadnianie, a także ochrona przed zadeptaniem

Polecamy również:

Zwalcza szkodniki i wzmacnia rośliny. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Oprysk z piołunu: Zwalczy mszyce, ślimaki i mrówki

Mączka bazaltowa na ślimaki: Jak stosować?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama