Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie?

Wiosna zagościła w naszych ogrodach na dobre. Jest słonecznie, a temperatury rosną z dnia na dzień. Zapewne wielu z nas postanowiło skorzystać z pięknej pogody i odświeżyć ogródek sadząc w nim nowe kwiaty, krzewy i usuwając niepotrzebne chwasty. Już w okresie wiosny warto dbać o niego z troską i starannością, by w kolejnym roku mniej się napracować. Podpowiadamy kilka najważniejszych zasad pielęgnacji roślin ogrodowych.

Sadzenie

Sadzenie roślin może wydawać się zarówno bardzo banalną, jak i skomplikowaną czynnością, a prawda leży jak zwykle po środku. By dobrze zasadzić krzew lub kwiaty w ogrodzie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto one:

1. Rośliny najlepiej sadzić, gdy temperatury utrzymują się powyżej 20 stopni Celsjusza. Rośliny łatwiej przystosowują się wówczas do podłoża i nie marzną.

2. Egzemplarze roślin, które zamierzamy sadzić, powinny być starannie dobrane. Nie mogą posiadać żadnych uszkodzeń.

3. Ziemia, w której siejemy lub sadzimy rośliny, powinna być przekopana i oczyszczona ze śmieci oraz chwastów.

4. Przed włożeniem roślin do ziemi warto dodać do niej kompostu oraz niewielką ilość nawozu mineralnego.

5. Po zakopaniu rośliny podlewamy ziemię dokładnie wodą.

Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie zaraz po ich zasadzeniu?

Rośliny, które zostały niedawno zasadzone, wymagają regularnego podlewania i odchwaszczania. Na szczęście nie trzeba ich często nawozić, wystarczy raz na rok.

Podlewanie

Rośliny zasadzone w ogródku należy podlewać raz w tygodniu, gdy temperatury nie przekraczają 25 stopni Celsjusza. W innym wypadku powinny być nawadniane dwa razy. Czym je podlewać? Najlepiej deszczówką lub odstaną wodą z kranu. Woda nie powinna być zimna, ale letnia. Bez wątpienia najlepszymi porami na podlewanie roślin w ogrodzie są ranek lub późny wieczór, gdy słońce nie jest ostre.

Nawożenie

Nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, bez którego rośliny nie będą rosły prawidłowo. Regularne nawożenie gwarantuje ich szybki wzrost, kwitnienie i owocne plonowanie. Jednak nie każdą roślinę nawozi się w ten sam sposób. Właściwie każdy gatunek jest pod tym względem odmienny. Co więcej, również pora roku, w której nawozimy kwiaty czy warzywa w ogrodzie ma znaczenie. Innych nawozów używa się na wiosnę, w lecie, a jeszcze innych jesienią i zimą.

Jak nawozić rośliny w konkretnej porze roku?

Wiosna

Po zimie najlepiej rozłożyć zarówno na rośliny, jak i na trawę kompost (jednak tylko w przypadku, gdy nie był używany jesienią), a także posypać rośliny nawozem mineralnym. Takie działanie pozwoli je odżywić i przyspieszy ich porost.

Lato

W lecie najlepiej stosować nawozy płynne, gdyż rośliny potrzebują dodatkowego nawodnienia. Najlepiej sprawdzą się te mineralne lub organiczne. Warto pamiętać, że najlepszym miesiącem do letniego zasilania roślin jest lipiec lub koniec czerwca. Druga połowa lata to czas, gdy rośliny przygotowują się do zimy, więc nie powinniśmy pobudzać ich wzrostu.

Jesień

Z kolei jesień to najlepszy czas na wapnowanie. Nawóz należy rozsypać równomiernie na powierzchni całego ogrodu i w miarę możliwości wymieszać z ziemią. W okresie jesieni można stosować również kompost, który jest nawozem organicznym. Warto pamiętać, by jesienią nie stosować nawozów wieloskładnikowych. Powód jest prosty: znaczna część składników zostanie podczas zimy w ziemi. W konsekwencji rośliny nie zyskają nic pożytecznego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama