Reklama

Jak osłonić siebie i ogród przed słońcem?

Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu, szczególnie kiedy w domu jest duszno i ciężko w nim wytrzymać. Jednak należy pamiętać, że w upały zaleca się wszystkim, bez względu na wiek, aby schować się w cieniu. Mając ogród albo taras, warto urządzić go tak, aby było w nim jak najmniej promieni słonecznych, ponieważ skwar nie sprzyja zdrowemu odpoczynkowi. Istnieją proste i szybkie rozwiązania, które możesz zastosować w swoim domu. Przeczytaj tekst, a dowiesz się, jak osłonić siebie i ogród przed słońcem.

Reklama

Parasol

Najlepszym schronieniem przed rażącym słońcem jest parasol ogrodowy. W zależności od jego modelu i wielkości, ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Oczywiście, najdroższe będą te, które wyposażone są w specjalny mechanizm ułatwiający otwieranie. Warto na początek zakupić model jak najprostszy. Umieszcza się go w specjalnym stojaku, a po wyjęciu można go przenieść i wbić w dowolne miejsce w ogrodzie albo wziąć go ze sobą np. na plażę.

Markizy i żagiel

Ta metoda sprawdzi się na dużym tarasie. Jest to rozwiązanie solidne i bardzo skuteczne. Markiza przypomina daszek, który rozciąga się za pomocą specjalnego mechanizmu. Odpowiednio zainstalowane zapewnią dużą przestrzeń, w której można schować się przed słońcem. Żagiel natomiast jest dużą płachtą materiału, wyciętą na kształt trójkąta, którą można rozciągnąć za pomocą podpór i haków na dowolnej przestrzeni. Zaletą jest jej mobilność, gdyż można zmieniać dowolnie jej położenie oraz prosto jest je utrzymać w czystości.

Altana

Altana może stanowić ciekawy azyl w ogrodzie. Ustawiona w ustronnym miejscu może być ozdobą przez cały rok. Wybór wielkości i materiału do budowy jest nieograniczony. Majsterkowicz pewnie wykona ją samodzielnie, ale można również skorzystać z możliwości zakupu gotowej, np. wykonanej z prefabrykatów. Na rynku nie brakuje też firm, które specjalizują się w ich projektowaniu, budowie i montażu.

Rośliny

Najatrakcyjniejszą formą jest bujna roślinność, która porasta ogród. Jeśli jej nie masz, zastanów się i w przyszłości zaplanuj odpowiednie miejsce, gdzie można byłoby zasadzić ozdobne drzewa i krzewy. Licz się z tym, że jednak potrzebują czasu, by mogły się rozrosnąć. Możesz zdecydować się na karłowate drzewa sprzedawane w donicach albo postaw na np. winorośl bądź glicynię, które rosną zdecydowanie szybciej. Wymagają jednak solidnej podpory w postaci pergoli bądź trejażu.

Jak zachowywać się podczas upałów?

Podczas gorących dni trzeba odpowiednio zadbać o organizm. Nie wolno dopuścić do jego przegrzania, gdyż grozi to niebezpiecznym udarem słonecznym. Oprócz zalecanego przebywania w cieniu, trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Pijmy nie mniej niż dwa litry wody dziennie. Jednak nie możemy się tylko ograniczać do jednego płynu, gdyż szybko wypłuczemy z ciała niezbędne mikroelementy. Zawsze warto wspomagać się naturalnymi elektrolitami, które przygotujesz z wody, soku z cytryny i odrobiny soli. W zachowaniu dobrej formy pomoże też odpowiedni ubiór. Lepiej zakładać rzeczy przewiewne w jasnych kolorach. Nie zapominaj też o ochronnym filtrze. Nawet krótka ekspozycja ciała na promienie słoneczne może spowodować poparzenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama