Reklama

Jak odstraszyć mrówki z ogrodu?

Mrówki to jedne z najczęstszych owadów, jakie atakują nasz dom oraz ogród. Szczególnie w lecie mamy z nimi problem, ponieważ właśnie w tym okresie jest ich najwięcej. Mrówki najczęściej żywią się roślinami. Mogą zatem uszkodzić nasze kwiaty, warzywa oraz krzewy. To jednak nie wszystko. Jak wypłoszyć je z ogrodu? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Reklama

Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w naszym ogrodzie?

Mrówki to podstępne szkodniki. Zazwyczaj żywią się roślinami, więc nasze ogródki narażone są na ich ataki. Mrówki lubią obgryzać kwiaty oraz owoce i warzywa. Jednak to nie jedyne szkody, jakie mogą wyrządzić te owady. Mrówki niszczą również korzenie, bulwy oraz kłącza roślin. Ponadto, dewastują trawnik poprzez budowanie mrowisk.

Walka z mrówkami nie jest prosta, ale wyzwanie to może zakończyć się sukcesem. Oto sprawdzone sposoby, które pomogą wypłoszyć mrówki z ogrodu i jednocześnie nie uszkodzą roślin.

Mąka kukurydziana

Posypanie mąką kukurydzianą miejsc, w których są mrówki, to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z tymi owadami. To dlatego, że mąka kukurydziana zabija mrówki, gdy te ją zjedzą. Jednocześnie to produkt, który nie uszkadza roślin.

Pułapka miodowa

Mrówki uwielbiają słodkości, a w tym miód. By przygotować miodową pułapkę, wystarczy na talerzyk lub miseczkę wyłożyć niewielką ilość miodu. Mrówki wejdą do niego i już nie wyjdą. Gdy mrówki obkleją się w miodzie, możemy je śmiało spłukać pod wodą.

Cynamon, czosnek, świeże zioła

Odstraszająco na mrówki oraz inne owady działają również aromatyczne przyprawy oraz świeże zioła. W miejscach, w których się pojawiają, warto rozsypać cynamon, imbir, a także posiekany czosnek oraz świeże zioła.

Soda oczyszczona

Mrówki uciekają również przed sodą oczyszczoną. Warto rozsypać ją w okolicy tras mrówek. Zamiennikiem sody może być sól kuchenna.

Wrzątek

Jeśli chcemy w prosty sposób pozbyć się mrowiska, wystarczy zalać go wrzątkiem. Jeśli zostanie odbudowane, to znak, że należy użyć chemicznego preparatu. Gdyby inne naturalne sposoby zawiodły, konieczne będzie zastosowanie silniejszych środków.

Donica z trocinami

Inną metodą pozbycia się całego mrowiska jest ustawienie w ogrodzie wiaderka z trocinami. Należy je na początku delikatnie ubić. Mrówki prawdopodobnie przeniosą swoje mrowisko do naczynia z trocinami. Następnie trociny można wysypać do lasu lub na łąkę.

Jeśli naturalne sposoby zawiodą, warto postawić na skuteczne chemiczne preparaty, które będą miały jak najmniejszy wpływ na rośliny. Musimy jednak liczyć się z tym, że zastosowanie takich środków może uszkodzić rośliny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama