Reklama

Jak nawozić pomidory i ogórki kwaskiem cytrynowym?

Zastosowanie kwasku cytrynowego jest dużo bardziej wszechstronne, niż mogłoby się wydawać! Choć kojarzymy go głównie z przemysłem spożywczym i domowym kucharzeniem, kapitalne efekty jego stosowania zauważymy także w ogrodzie. Wykorzystaj kwasek cytrynowy do nawożenia pomidorów i ogórków. Dzięki temu niepozornemu składnikowi domowa uprawa warzyw odżyje, a plony przejdą twoje najśmielsze oczekiwania. Sprawdź, jak działa kwasek cytrynowy na rośliny i jak go stosować.

Kiedy pomidory i ogórki potrzebują nawożenia?

Wydawać by się mogło, że wszystko w samodzielnej uprawie warzyw zrobiłeś poprawnie. Wybrałeś najlepsze stanowisko, dostarczasz odpowiednią ilość wody, na bieżąco wykonujesz niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Mimo to z twoimi pomidorami i ogórkami coś jest nie tak? Zastosuj kwasek cytrynowy, gdy widzisz, że:

  • wzrost sadzonek i rozwój owoców został zahamowany;
  • liście ulegają deformacjom, zwijają się lub opadają;
  • dolne blaszki liściowe żółkną.

Zobacz: Srebrny ogród - doskonale wygląda i zniesie upały

Reklama

Jak działa naturalny nawóz do pomidorów i ogórków z kwasku cytrynowego?

Kwasek cytrynowy to prawdziwy zastrzyk energetyczny dla warzyw, które stają się coraz bardziej mizerne. Mobilizuje do wzrostu i ułatwia efektywne pobieranie z gleby kluczowych składników odżywczych. Wspomniane wcześniej objawy mogą bowiem wynikać przede wszystkim z niedoboru potasu i fosforu.

Zdarza się, że występują one nawet w sytuacji, gdy już wcześniej nawoziłeś warzywne grządki z pomidorami i ogórkami. Oznacza to, że rośliny nie są w stanie pobrać substancji pokarmowych. Kwasek cytrynowy jest źródłem cytrynianów, które umożliwią ten proces.

Jak nawozić pomidory i ogórki kwaskiem cytrynowym?

Sprawa jest wyjątkowo prosta, a wykorzystanie kwasku cytrynowego w ogrodzie to prawdopodobnie jeden z najtańszych patentów, który umożliwi pobudzenie roślin do wzrostu i uzyskanie obfitych plonów.

Jak zrobić domowy nawóz do ogórków i pomidorów? Jedną łyżkę kwasku rozpuść w 10 litrach wody - z powodzeniem wykorzystasz do tego zebraną wcześniej deszczówkę. Po wymieszaniu mikstura nadaje się od razu do użycia, nie ma konieczności jej rozcieńczania. Jak wygląda stosowanie kwasku cytrynowego? Najpierw ogórki i pomidory podlej wodą - tak, jak robisz to zazwyczaj. Następnie pod każdy krzak wlej maksymalnie litr roztworu.

Czytaj również: Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Podlewanie pomidorów i ogórków kwaskiem cytrynowym: Jakich efektów się spodziewać?

Zazwyczaj zabieg ten wystarczy przeprowadzić jednorazowo. Po upływie tygodnia zauważysz widoczną poprawę kondycji swoich upraw. Zdrowe sadzonki i krzaki to obfite owocowanie! Trzeba też wziąć pod uwagę, że w przypadku pomidorów wykorzystanie kwasku cytrynowego zmniejsza ich podatność na suchą zgniliznę wierzchołkową.

Warto wiedzieć: Naturalny nawóz sprawdzi się w uprawie cukinii oraz papryki.

Polecamy:

Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów?

Atakują nagle i szybko się rozprzestrzeniają. Domowe sposoby na mszyce

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama