Reklama

Jak dbać o trawnik jesienią?

Warto wiedzieć, że to, jak trawnik wygląda wiosną i latem, w dużej mierze uzależnione jest od jesiennej pielęgnacji. Odpowiednie zabiegi nie tylko zabezpieczą murawę przed mrozami i chorobami, ale sprawią też, że już wczesną wiosną będzie bujna i intensywnie zielona. Czy jesienią powinno się nawozić i kosić trawnik? Jak uchronić go przed inwazją kretów i chorobami grzybowymi? Poznaj sprawdzone triki i zasady, dzięki którym zapomnisz o ubytkach i wysuszonej trawie.

Reklama

Nawożenie trawnika jesienią

Odpowiednie nawożenie zabezpieczy trawnik przed wysokimi mrozami czy nadmiernym wysuszeniem w przypadku braku opadów śniegu lub deszczu. Sprawi też, że trawa już od początku wiosny będzie gęsta i soczyście zielona. Kluczowy jest jednak rodzaj nawozów. Od września unikać należy preparatów z azotem, które pobudzają rośliny do wzrostu i jeszcze bardziej osłabiają je zimą. Najlepsze będą nawozy na bazie fosforu i potasu – stymulują rozrastanie się korzeni, przez co wzmacniają odporność na mróz i suszę. Ostatnie nawożenie najlepiej wykonać najpóźniej na koniec września.

Rewelacyjnym trikiem na bujny i zielony trawnik jest jednak nawożenie go obornikiem. Zabieg ten wystarczy wykonać raz na 3-4 lata (przez pierwszy rok od nawożenia nie trzeba już stosować innych nawozów). Kluczowy jest czas – cienką warstwę obornika (np. granulowanego, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych) należy rozsypać na murawie dopiero gdy jest ona lekko przymarznięta. Dzięki temu składniki odżywcze zaczną się uwalniać do gleby na zakończenie zimy.

Koszenie trawnika jesienią

Równie istotne jest regularne koszenie trawnika jesienią – aż do pierwszych przymrozków. Zabieg ten wystarczy wykonywać średnio raz na dwa tygodnie. Kluczowe jest jednak tzw. ostatnie koszenie przed zimą. Źdźbła trawy należy skrócić na wysokość 3-4 cm. Zbyt wysoka trawa będzie bardziej podatna na choroby grzybowe, a zbyt krótka na nadmierne wysychanie i przemarzanie. Ostatnie koszenie najlepiej zostawić na koniec października lub początek listopada (w zależności od warunków pogodowych).

Usuwanie liści z trawnika

Dla dobrej kondycji trawnika ważne jest także regularne zagrabianie liści. Przede wszystkim nie powinno się ich pozostawiać na murawie na zimę – zwiększają wilgoć, zmniejszają dostęp powietrza i przyczyniają się do gnicia trawy. Liście najlepiej zbierać za pomocą grabi z szeroko rozstawionymi zębami z miękkiej stali.

Zabezpieczenie trawnika przed mchem

Mech na trawniku to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Przyczyną może być nieprawidłowe pH gleby (optymalne to 6,0-7,0). Jeśli jest niższe, warto wykonać zabieg wapnowania – najlepszy czas to październik. Wystarczy użyć nawozu wapniowo-węglanowego.

Zabezpieczenie trawnika przed kretami

Nadchodząca jesień nie powinna uśpić naszej czujności – krety są najbardziej aktywne pod koniec października, a następnie wiosną, gdy pod ziemią pojawiają się larwy owadów. Pod koniec jesieni te niepozorne ssaki przygotowują się do zimy, warto więc odstraszyć je od naszej działki. W ten sposób uchronimy się przed plagą kretowisk wiosną. W wylotach korytarzy można umieścić gałązki żywotnika, zgniecione ząbki czosnku czy ludzkie włosy – to zapachy, które skutecznie odstraszają szkodniki. Innym sposobem jest umieszczenie w kretowiskach metalowych prętów, do których przytwierdzamy kilka puszek po napojach. Dźwięki i drgania wywołane przez wiatr zmuszą krety do przeniesienia się w inne miejsce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama