Inwazyjne rośliny w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Rośliny inwazyjne to takie, które rozrastają się szybko i w niekontrolowany sposób. Z czasem wypierają inne gatunki i zaczynają dominować na danym terenie. Niektóre z nich mają też szkodliwy wpływ na ludzki organizm – wydzielają trujące substancje, powodują alergie czy podrażnienia skóry. Jakby tego było mało, pozbycie się roślin inwazyjnych jest trudne i czasochłonne. Sprawdź, których gatunków lepiej nie sadzić w ogrodzie.

Inwazyjne gatunki – dlaczego są niebezpieczne?

Inwazyjne gatunki roślin często były sprowadzane do Polski przez nieświadomych zagrożenia amatorów botaniki czy zwykłych ludzi, podróżujących na inne kontynenty. Wiele gatunków posadzono ze względu na ich walory estetyczne – dekoracyjne liście czy piękne kwiaty. Niestety nasz klimat okazał się dla tych roślin na tyle sprzyjający, że zaczęły się nadmiernie rozrastać i wypierać rodzime gatunki. Jakby tego było mało, część z nich stała się ogromnym zagrożeniem dla człowieka. Przykładem jest barszcz Sosnowskiego, który latem wydziela toksyczne substancje wywołujące silne poparzenia skóry i alergie. Sprawdź, których roślin nie sadzić w ogrodzie.

Jakich roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie?

Sumak octowiec

Sumak octowiec zachwyca egzotycznym wyglądem, który nieco przypomina afrykańskie palmy. Uwagę przykuwają też duże bordowe owocostany. Roślina jednak nie bez przyczyny nazywana jest „zemstą sąsiada” – z łatwością rozsiewa się nawet na sąsiednich działkach. Dochodzi do tego nie tylko za pośrednictwem nasion, ale też odrostów korzeniowych, które błyskawicznie odrastają, gdy próbujemy usunąć je mechanicznie. Liście i gałęzie sumaka mogą także przyczyniać się do alergii, a podczas ich palenia wydzielają się toksyczne substancje, które szkodzą drogom oddechowym.

Niecierpek himalajski

Niecierpek porasta brzegi rzek i zbiorników wodnych. Jest niezwykle efektowną rośliną – osiąga 2-3 metry wysokości, ma czerwono-zieloną łodygę i ozdobne kwiatostany. Szybko się jednak rozrasta i wypiera inne gatunki. Jednocześnie tworzy gęste zarośla i może nawet utrudniać naturalny przepływ wody.

Nawłoć kanadyjska

Nawłoć to bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Ze względu na drobne żółte kwiaty zaczęto uprawiać ją także w Europie. Mimo że roślina ta jest miododajna, znajduje się na liście najbardziej inwazyjnych i niepożądanych gatunków. W Polsce najczęściej można ją spotkać na łąkach i nieużytkach. Nawłoć można zwalczyć poprzez regularne koszenie w ciągu kilku lat.

Rdestowiec ostrokończysty

Rdestowiec zostały sprowadzony do Europy z Azji. Traktowano go jako roślinę ozdobną i miododajną. Niestety z czasem okazało się, że szybko się rozrasta i wypiera rodzime gatunki. Osiąga nawet 2-3 metry wysokości i szybko odrasta nawet po ścięciu. Aby go zwalczyć, należy usuwać go mechanicznie i jednocześnie stosować środki chemiczne.

Kolczurka klapowana

Kolczurka to kuzynka dyni pochodząca z Ameryki Północnej – roślinę często można spotkać w polskich ogródkach. Traktuje się ją jako roślinę ozdobną – owoce przypominają miniaturowe ogórki porośnięte kolcami. Pnącze jednak bardzo szybko rośnie i przenosi się na inne rośliny. Błyskawicznie się też rozsiewa i rozprzestrzenia na większych obszarach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama