Reklama

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Zamsz jest naturalnym materiałem, wykorzystywanym między innymi do produkcji obuwia. Jeżeli ty również posiadasz zamszowe buty, to z pewnością wiesz, jak łatwo je zabrudzić. Usuwanie plam z zamszu nie jest jednak łatwą sprawą. Nie możesz użyć wody, gdyż wetrzesz plamę głębiej i możesz uszkodzić materiał. Nie poddawaj się jednak i spróbuj naszego sprawdzonego sposobu na usunięcie nieestetycznych zabrudzeń z twoich zamszowych butów.

Jeżeli zabrudzenie jest tylko powierzchowne, może wystarczyć tylko jeden krok. Weź suchą szczotkę i delikatnie pocieraj zamsz w miejscu zabrudzenia. Nie dociskaj jej jednak zbyt mocno, aby nie uszkodzić materiału. Twarde i sztywne włosie może dodatkowo zniszczyć strukturę zamszu. Po chwili zauważysz, że plama znika.

Jeżeli buty są zabrudzone dosyć mocno, ten krok nie wystarczy. Nie ma sensu, aby pocierać buty zbyt długo, bo zamiast usunąć plamę, zafundujesz sobie dziurę w bucie. Teraz pora na gumkę do mazania. Weź ją do ręki i pocieraj zabrudzenie. Nie bój się, delikatnie, lecz z umiarem dociśnij ją do powierzchni materiału. Gumka zetrze kolejną warstwę plamy. Staraj się nie używać kolorowych gumek, aby nie zabarwiły materiału i nie powstały w ten sposób jeszcze gorsze plamy. Kiedy skończysz strzep pozostałość gumki z materiału.

Jeżeli plama wniknęła  już znacznie głębiej, pora na najcięższą artylerię. Do walki z takimi zabrudzeniami wykorzystaj odrobinę alkoholu salicylowego lub spirytusu technicznego. Zamocz w nim miękką szmatkę i delikatnie stemplując przykładaj ją do plamy. W ten sposób kawałek po kawałku rozpuścisz zabrudzenie. Nie pocieraj jednak plamy, gdyż w ten sposób wetrzesz ją głębiej w strukturę materiału.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama