Reklama

Jak usunąć plamy z soli z butów?

Sól, którą jesienią i zimą regularnie posypywane są drogi, krawężniki i płyty chodnikowe, okazuje się mordercza dla naszych butów. Zwłaszcza tych wykonanych ze skóry czy zamszu. Najczęściej - mimo stosowania przez nas rozmaitych past i impregnatów - osadza się na nich, tworząc bardzo nieefektowne plamy i zacieki. Podpowiemy wam, jak przy użyciu naturalnych środków, czyli ciepłej wody, rozcieńczonego octu spirytusowego, ciepłego mleka, płynu do mycia naczyń, soku z cytryny i rozcieńczonej wody utlenionej, skutecznie pozbyć się uporczywego problemu i przywrócić swoim butom dawny blask, pozbywając się z nich nadmiaru soli.

Reklama

Zabezpiecz buty przed wilgocią i solą

Jeszcze zanim zaczniesz zmagać się z uporczywymi plamami z soli, powstałymi na twoich ulubionych zamszowych czy skórzanych butach, starannie im zapobiegaj. Przed każdym wyjściem z domu regularnie oczyszczaj swoje obuwie z wszelkich zabrudzeń, a następnie zabezpiecz specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Buty skórzane najlepiej natłuszczać, nakładając na nie pastę oraz tłusty krem do rąk, a następnie polerować. Do pielęgnacji butów zamszowych oraz tych wykonanych z nubuku najlepiej stosować odpowiednie impregnaty. Dzięki temu zabezpieczysz je jednocześnie przed szkodliwym działaniem wilgoci jak i soli.

Na plamy z soli ciepła woda

Jeśli mimo regularnej pielęgnacji na twoich butach pojawiły się uporczywe plamy i zacieki z soli, najpierw spróbuj się ich pozbyć przy pomocy ciepłej wody. Delikatnie przetrzyj powierzchnię zamszowego lub skórzanego buta miękką, wilgotną ściereczką lub gąbką. Czynność powtórz. Jeśli zabieg nie przyniesie rezultatów, należy użyć nieco bardziej inwazyjnych metod.

Na plamy z soli ocet spirytusowy

Skutecznym i jednocześnie naturalnym środkiem, który zarówno czyści zabrudzenia jak i dezynfekuje, jest sprawdzony w kuchni ocet. Jeśli rozcieńczymy go w wodzie, będzie bezpieczny dla naszych zamszowych czy skórzanych butów i z łatwością usunie z nich uporczywe plamy czy zacieki z soli. Jak go użyć? Do szklanki wody dodaj łyżkę stołową octu i wymieszaj składniki. W roztworze zamocz miękką szmatkę, dokładnie ją wyciśnij, a następnie przecieraj nią powierzchnię skórzanego czy zamszowego buta. Jeśli to konieczne, czynność powtórz. Po wyschnięciu buty wykonane ze skóry bardzo starannie wypastuj. Z kolei te wykonane z zamszu wyczyść specjalnie przeznaczoną do ich pielęgnacji szczoteczką.

Na plamy z soli sok z cytryny

W podobny sposób jak ocet spirytusowy do usunięcia z butów plam z soli można wykorzystać rozcieńczony sok z cytryny. Do szklanki wody dodaj łyżkę z soku z cytryny i wymieszaj składniki. W roztworze zamocz wilgotną ściereczkę, dokładnie ją wyciśnij, a następnie przecieraj nią powierzchnię buta. Pamiętaj, aby po osuszeniu buty skórzane dokładnie wypastować, a buty zamszowe dokładnie wyczyścić specjalną szczoteczką.

Na plamy z soli ciepłe mleko

Skutecznym sposobem na pozbycie się plam i zacieków z soli powstałych na skórzanym obuwiu jest zastosowanie ciepłego mleka. Jak go użyć? Miękką szmatką lub wacikiem namoczonym w mleku należy przecierać powierzchnię skórzanego buta, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie sól pozostawiła po sobie białe ślady. Czynność najlepiej powtórzyć kilka razy, aż plamy znikną. Po osuszeniu skóry buty należy bardzo dokładnie wypastować.

Na plamy z soli płyn do mycia naczyń

Plam i zacieków z soli powstałych na butach ze skóry czy z zamszu można pozbyć się również stosując płyn do mycia naczyń. Jak go użyć? Wlej do miseczki 1/2 szklanki wody, dodaj do niej 5 kropli płynu do mycia naczyń i połącz składniki. Zamocz w mieszance ściereczkę lub gąbkę i delikatnie pocieraj powierzchnię buta, aż plama z soli zniknie.

Na plamy z soli woda utleniona

Niektórzy sugerują również, że plamy z soli usunie rozcieńczona woda utleniona. Do 1/2 szklanki wody dodaj 2 łyżki stołowe wody utlenionej i połącz składnik. W roztworze zwilż koniec ściereczki i przecieraj nią powierzchnię skórzanego albo zamszowego buta do momentu, aż plama zniknie.

Na plamy z soli cebula

Zdaniem niektórych skutecznym sposobem na pozbycie się plam z soli powstałych na obuwiu jest pocieranie miejsc z zaciekami przekrojoną cebulą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama