Reklama

Jak sprawdzić jakość odzieży?

Wybór ubrania dobrej jakości dla niektórych może okazać się niełatwym zadaniem. Jedno jest jednak pewne, większość z nas chce, by produkty, za które płacimy, służyły nam przez lata. Jak sprawdzić, czy ubranie, które zamierzamy kupić, jest warte swojej ceny i nie skurczy się po pierwszym praniu? Podczas zakupów wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów w jego wyglądzie i umiejętnie przetestować materiał. Poniżej tłumaczymy, jak to zrobić.

1. Rozciągnij tkaninę

Jeśli materiał jest rozciągliwy, spróbuj lekko go szarpnąć, a następnie delikatnie rozciągnąć tkaninę. Jeśli po szarpnięciu materiał traci swój kształt, to znak, że nie jest on dobrej jakości. Stosuj ten trik oczywiście przed kupnem konkretnej rzeczy. Upewnisz się, czy zakup w ogóle ma sens.

2. Sprawdź, dokąd sięga zamek

Różnego rodzaju zamki, które przyszyte są do spódnic, spodni i innych ubrań, powinny zapinać się do końca materiału. To oznaka dobrej jakości produktu. Co więcej, za jakość odpowiada również kolor zamka. Powinien być dobrany do odcienia materiału, chyba, że zamierzenie projektanta było inne. To natomiast da się wyczuć od razu!

3. Upewnij się, że wszystkie szwy do siebie pasują

Obejrzyj tkaninę pod kątem wyboru nici i sposobu szycia. Jeśli nici nie są do siebie dopasowane (a wszystko wskazuje na to, że powinny być), to znak, że producent z pewnością nie zadbał o jakość wykonania produktu. Krótko mówiąc, postawił zapewne na ilość, a nie jakość. O niskiej klasie produktu świadczą również nierównomierne szycia i plecenia. Jeśli na jednym rękawie swetra wełna jest grubo pleciona, a na drugim cienko, oznacza to, że produkt nie jest solidnie wykonany. Prawdopodobnie ktoś w czasie produkcji nie zauważył tego błędu.

4. Mocno ściśnij bawełnę

Jeśli chcesz sprawdzić jakość bawełny, ściskaj ją mocno przez kilka sekund. Jeżeli materiał będzie pomięty, możemy być pewni, że został on nasączony chemicznymi specyfikami. Oznacza to tym samym, że materiał jest niskiej jakości. Nasączanie bawełny chemicznymi środkami negatywnie wpływa na wygląd ubrania. Już po pierwszym praniu może się ono zdeformować lub po prostu zniszczyć.

5. Sprawdź, jak wykonane jest obszycie

Porządnie wykonane obszycie powinno mieć rąbek na około trzy centymetry. Dotyczy to jednak wyłącznie spódnic, sukienek, spodni, a także marynarek i żakietów. W przypadku bluzek i koszul wystarczą dwa centymetry. Szycie powinno być przede wszystkim wykonane równo i solidnie. W przeciwnym razie może szybko się pruć. Przed zakupem jakiegokolwiek ubrania sprawdź, jak wykonane są wszystkie szycia. Czy wyglądają estetycznie i ile razy założony jest materiał. Z reguły materiał powinien być założony dwa razy, by jego odcięta część się nie kosmaciła. Jednak w przypadku takich tworzyw jak skóra wykonuje się wyłącznie jedną zakładkę.

6. Sprawdź, z jakiego tworzywa wykonane są zamki

Przed zakupem jakiegokolwiek produktu, który posiada zamek, koniecznie sprawdź, z jakiego tworzywa wykonane są zamki. Jeśli są plastikowe, to znak, że produkt ten nie jest dobrej jakości i szybko może ulec uszkodzeniu. Gdy pociągniemy plastikowy zamek zbyt mocno, może pęknąć. Najlepiej wybierać produkty, które wyposażone są w metalowe zamki błyskawiczne. Możemy być pewni, że są sprawdzone i trwałe.

7. Sprawdź, czy tkanina dobrze się prasuje

Tkaniny wysokiej jakości zazwyczaj dobrze się prasują. Powinny poddawać się działaniu wysokiej temperatury. Niestety w czasie zakupów trudno nam to sprawdzić. Możemy natomiast przetestować w domu jakość tkanin, które posiadamy.

8. Czytaj metki

Oczywiście naturalne tkaniny, takie jak bawełna lub jedwab, są o wiele trwalsze niż syntetyczne materiały. Warto jednak pamiętać, że stuprocentowa bawełna może szybko skurczyć się w praniu. Dlatego powinniśmy wybierać ubrania z niewielką domieszką sztucznych tworzyw, na przykład poliestru lub nylonu. Skład materiału zazwyczaj podany jest na metce produktu. Przed zakupem, dokładnie przeczytaj skład tworzywa.

9. Sprawdzaj wykończenie dziurek i guzików

Ubrania niskiej jakości można rozpoznać przede wszystkim po ich wykończeniu. Na przykład po sposobie przyszycia guzików lub obszycia dziurek na guziki. W produktach dobrej jakości guziki są mocno przyszyte i zabezpieczone. Nie odstają od nich również nitki. Dziurki natomiast powinny mieć regularny kształt i być równomiernie obszyte.

10. Jakość i przyszycie podszewki

Podszewka to bardzo ważna część ubrania. Najczęściej przyszywa się ją do spódnic, sukienek, marynarek, żakietów, a także do niektórych spodni. Podszewka usztywnia ubranie i sprawia, że lepiej układa się ono na ciele. Oznaką dobrej jakości produktu jest idealnie dopasowana i estetycznie obszyta podszewka. Podczas zakupów sprawdź również, jakiej jakości materiału wykonana jest podszewka. Jeśli jest grubsza i miękka w dotyku, to znak, że masz do czynienia z produktem wysokiej jakości.

Pamiętajmy, że to nie cena powinna skłaniać nas do zakupu konkretnego produktu, ale jego jakość. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na wyżej wspomniane aspekty. Z pewnością pomogą wybrać dobrej jakości produkt.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama