Reklama

Jak skutecznie usunąć plamy z tłuszczu?

Plama z tłuszczu na ulubionej bluzce, butach albo kanapie to nie koniec świata! Dzięki domowym sposobom na tłuste plamy nie musisz spisywać swoich rzeczy na straty. Choć tego typu zabrudzenia zasłynęły jako wyjątkowo trudne do usunięcia, istnieje sporo sposobów na skuteczne poradzenie sobie z nimi. Nie trzeba korzystać z profesjonalnych i drogich preparatów lub biec do pralni chemicznej. Co na tłuste plamy działa najlepiej? Większość tych produktów masz w domu.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Tłuszcz pryskający podczas smażenia może dotkliwie poparzyć lub zostawić plamy zarówno na kuchence, jak i na ubraniach. Czasem wystarczy drobny wypadek podczas jedzenia i na ulubionym elemencie garderoby powstaje szpecąca plama. W tej sytuacji nie warto panikować, ale działać należy od razu. Tłuste plamy na ubraniach dużo łatwiej jest usunąć, jeśli szybko zareagujemy.

Tłuste plamy i płyn do mycia naczyń

Produkt ten jest przeznaczony do walki z uporczywym tłuszczem, więc warto wykorzystać go nie tylko do umycia naczyń i garnków. Tłustą plamę na ubraniu należy natrzeć kilkoma kroplami detergentu, zostawić na 15 minut, następnie spłukać chłodną wodą i wyprać według zaleceń producenta odzieży. Jeśli plama nie zniknęła całkowicie, zabieg warto powtórzyć.

Reklama

Zobacz też: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli?

Jak usunąć tłuste plamy mąką ziemniaczaną?

Patent ten wykorzystać można do różnego rodzaju tkanin. Sprawdzi się zarówno w przypadku ubrań bawełnianych, wełnianych, jak i jedwabnych. Rozsyp mąkę ziemniaczaną na całej powierzchni plamy i zostaw na kilka minut, by produkt miał czas na wchłonięcie jak największej ilości tłuszczu. Następnie plamę wyczyść szczoteczką i wypłucz w letniej wodzie. Mąkę zastąpić możesz talkiem.

Jak zmyć tłuszcz z ubrań przy pomocy alkoholu?

Po sposób ten warto sięgać, gdy masz do czynienia z zaschniętą plamą. Ubranie dobrze jest zwilżyć wodą, następnie nałożyć bezpośrednio na plamę niewielką ilość spirytusu. Jeszcze lepsze rezultaty przyniesie roztwór alkoholu wymieszanego z kilkoma kroplami octu.

Tłuste plamy na butach

To część garderoby narażona na wiele różnych zabrudzeń, a ich prawidłowa pielęgnacja jest najlepszym sposobem nie tylko na zachowanie estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim przedłużenia ich trwałości. To ważne, ponieważ buty wykonane z dobrych jakościowo materiałów, nie należą do najtańszych. Jak poradzić sobie z trudnymi do wyczyszczenia zabrudzeniami?

Tłuste plamy na butach skórzanych usunąć można poprzez zebranie tłuszczu z ich powierzchni przy pomocy ręcznika papierowego i nałożenie sody oczyszczonej albo wspomnianej wcześniej mąki ziemniaczanej. Wybrany produkt wetrzyj w materiał palcami i pozostaw na co najmniej sześć godzin. Jeśli masz taką możliwość, odstaw na całą noc. Po upływie tego czasu usuń sodę lub mąkę i zetrzyj resztkę zabrudzeń gumową szczotką. Do zmycia możesz użyć też szarego mydła.

Tłuste plamy na butach zamszowych znikają pod wpływem mieszanki octu i wody. Przygotuj niewielką ilość, zwilż roztworem miękką szmatkę i przecieraj delikatnie zabrudzoną powierzchnię. Pamiętaj, by osuszyć suchą ściereczką bez żadnych detergentów.

Jak wyczyścić tłuste plamy z mebli?

Tłuste plamy na kuchence i meblach kuchennych to zmora każdego miłośnika gotowania. Powstają bardzo szybko, ale ich usuwanie może być uciążliwe. W tym przypadku również pomoże ocet. Wystarczy przelać go do butelki ze zraszaczem i spryskać brudne powierzchnie. Jeśli plamy są zaschnięte, a do tego zdążyła przyczepić się do nich warstwa kurzu, pozostaw ocet na kilkanaście minut. Zmywaj suchą szmatką lub miękką gąbką. Przydatna okaże się też mieszanka sody oczyszczonej i wody wymieszanych w następujących proporcjach: cztery łyżki sody na jeden litr wody.

Co jest polecane na tłuste plamy na ścianie? Inwazyjne środki mogłyby naruszyć farbę lub tynk, dlatego sięgnij po delikatniejszą, ale bardzo skuteczną piankę do golenia. Nakładaj ją na zabrudzenia, pozostaw na godzinę i przetrzyj do sucha.

Tłuste plamy na tapicerce potrafią odebrać całą przyjemność z relaksu w ulubionym fotelu. Jak pozbyć się tłustych plam na sofie? Ponownie skorzystaj z domowych sposobów i wykorzystaj mąkę ziemniaczaną lub sproszkowaną kredę, która również znakomicie absorbuje tłuszcz. Po nałożeniu jej na kilka minut usuń produkt szczotką lub wilgotną szmatką. W usuwaniu plam sprawdzi się również roztwór wody i boraksu, który kupić można w aptece lub sklepach z chemią gospodarczą. Plamę należy energicznie pocierać aż do uzyskania pożądanego efektu. 

Polecamy: Pochłaniacze wilgoci - czy i kiedy warto je mieć? Rodzaje i ceny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama