Reklama

Jak czyścić buty z brudu i soli?

Zimą trudniej utrzymać nienaganną czystość butów, ale właśnie w tym okresie jest to najbardziej konieczne. Wilgoć, błoto, a także sól i piasek, którymi posypywane są drogi i chodniki, są bardzo szkodliwe dla obuwia. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja dostosowana do materiału, z którego zrobione są buty. Zobacz, w jaki sposób czyścić i konserwować obuwie skórzane, zamszowe, ze skóry ekologicznej i innych tworzyw. Dzięki tym zabiegom będziesz mógł cieszyć się ulubionymi butami także w kolejnym sezonie.

Reklama

Skórzane buty lubią regularną pielęgnację

Jeśli buty posiadają sznurowadła, pamiętaj, żeby je wyjąć przed czyszczeniem. Brud ze skórzanego obuwia usuń szczotką o miękkim włosiu. Do miski z wodą dodaj trochę mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń, zwilż miękką ściereczkę i delikatnie przetrzyj nią buty. Jeśli na obuwiu zostaną plamy z soli, użyj octu (może to być też kwas cytrynowy lub woda utleniona). Do szklanki wody dodaj łyżkę octu (lub łyżkę kwasu z cytryny albo dwie łyżki wody utlenionej), w roztworze namocz ściereczkę i delikatnie przemyj nią buty.

Po wyschnięciu nałóż pastę w odpowiednim kolorze i dokładnie ją wetrzyj. Aby nadać butom połysku, wypoleruj je starą nylonową pończochą. Do nabłyszczania można też stosować oliwkę dla dzieci – wystarczy lekko namoczyć w niej ściereczkę i wypolerować nią buty. Jeśli się spieszysz i chcesz szybko sprawić, by buty wyglądały dobrze, użyj nawilżanych chusteczek. Zbiorą brud i odświeżą obuwie.

Zimą łatwo przemoczyć skórzane obuwie. Ważne, żeby po powrocie do domu włożyć do butów zmiętą gazetę, która wciągnie wilgoć. Po wysuszeniu buty trzeba wyczyścić i ponownie zaimpregnować pastą.

Zamszowe i nubukowe obuwie wymaga specjalnego traktowania

Buty z zamszu i nubuku należy czyścić regularnie. W tym celu powinno się używać gumowej szczotki i odrobiny piany z mydła. Jeśli na wysuszonych butach pozostaną tłuste plamy, można je delikatnie przetrzeć nawilżoną chusteczką. Uporczywe plamy z soli usuniemy, jeśli na plamie położymy papierowy ręcznik i delikatnie zmoczymy go wodą – papier pochłonie sól.

Na zakończenie wysuszone buty należy jeszcze raz przeczesać czystą gumową szczotką, a następnie zaimpregnować specjalnymi środkami do zamszu i nubuku.

Obuwie ze skóry ekologicznej jest łatwe w pielęgnacji

Buty ze sztucznego tworzywa imitującego skórę wystarczy przetrzeć miękką ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Po wyschnięciu nie należy ich pastować (tak jak butów ze skóry naturalnej), tylko zaimpregnować specjalnym środkiem do tworzyw syntetycznych.

Buty sportowe mogą wyglądać jak nowe

Butów sportowych nie należy prać w pralce, bo mogą im zaszkodzić wysokie temperatury. Żeby je wyczyścić, najpierw należy wyjąć sznurówki, a następnie umyć buty i podeszwy wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Najlepiej posłużyć się miękką stroną gąbki. Buty należy wysuszyć w temperaturze pokojowej.

Białe trampki albo adidasy można przemyć roztworem wody i amoniaku w proporcjach 1:1. Dzięki temu przywrócisz butom śnieżną biel. Jeśli twoje sportowe obuwie ma jedynie białą podeszwę, możesz na nią nałożyć dużą ilość pasty do butów, zostawić na pół godziny, a następnie przetrzeć szczoteczką do zębów i ściereczką. Podeszwa na nowo odzyska biel.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama