Reklama

Czym usunąć żywicę z ubrania?

Usunięcie plam z żywicy nie należy do najłatwiejszych. Dzięki domowym sposobom można zrobić to w mgnieniu oka. Takie zabrudzenia najlepiej usuwać za pomocą sody oczyszczonej czy olejku z drzewa herbacianego. Poniżej podpowiadamy kilka sprawdzonych patentów na usunięcie żywicy z ubrania.

Domowe sposoby na usunięcie żywicy

Plamy z żywicy nie zniszczą ubrań, jeśli odpowiednio szybko zareagujesz. Istnieje wiele domowych sposobów na usunięcie żywicy z ubrania. Należy jednak podejść do tego z dużą precyzją, ponieważ nieumiejętne próby wywabiania plamy, mogą okazać się fiaskiem.

Olejek herbaciany

To naturalny sposób na usunięcie plam z żywicy. Jak to zrobić? Wylej kilka kropli olejku na plamę, a następnie usuń substancję wraz z żywicą za pomocą bawełnianej szmatki. Dużą zaletą tej metody jest to, że olejek herbaciany nie pobrudzi ubrania.

Zamrożenie tkaniny

Kolejnym sprawdzonym patentem na usunięcie żywicy jest zamrożenie brudnej tkaniny. Wystarczy do pobrudzonej części odzieży przyłożyć kostkę lodu i wsadzić ją do zamrażarki na noc. Następnego dnia po wyjęciu ubrania z zamrażarki, żywicę wystarczy delikatnie zdrapać za pomocą paznokcia, bądź pilnika.

Reklama

Spirytus salicylowy lub aceton

Ten sposób jest odpowiedni tylko do ubrań z naturalnego włókna. Nasącz szmatkę odrobiną zmywacza do paznokci z acetonem, bądź spirytusem salicylowym. Plamę z żywicy na brudnej tkaninie usuwaj bardzo delikatnymi ruchami. Zbyt długie pocieranie może uszkodzić materiał. Następnie ubranie wypierz w pralce.

Usuwanie żywicy żelazkiem

Sposób ten cieszy się dużą popularnością, ale nie jest on dobry do usuwania każdego rodzaju plam. Sprawdzi się tylko w przypadku tych niewielkich oraz niezbyt intensywnych. Wystarczy, że na plamie z żywicy położysz bawełnianą szmatkę, a następnie za pomocą żelazka delikatnie wyprasujesz tkaninę. Jaka będzie odpowiednia temperatura do tego zabiegu? Powinno być to nie więcej niż 60 stopni.

Polecamy: Jak wykorzystać glicerynę do sprzątania?

Soda oczyszczona plus woda

Pasta wykonana z tych dwóch składników w mgnieniu oka upora się z plamami z żywicy na ubraniach. Od czego zacząć? Wymieszaj pastę z sodą oczyszczoną (w proporcji 1:1). Tak powstałą substancję nanieś na plamę za pomocą bawełnianej szmatki. Całość pozostaw na godzinę, po upływie czasu spłucz mieszankę pod bieżącą wodą. Zalegające resztki zaschniętej żywicy możesz wydrapać za pomocą pilniczka do paznokci.

Zobacz też:

Jak zabezpieczyć balkon przed silnym wiatrem?

Jak czyścić panele podłogowe?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żywica | plamy usuwanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama