Reklama

Mity na temat paznokci

Paznokcie chronią nasze palce i jeśli odpowiednio o nie zadbamy, sprawią, że ręce będą pięknie wyglądały. Są częścią naszego ciała i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Istnieje wiele sposobów i środków służących temu, by wyglądały ładnie i oryginalnie: żele, biżuteria i tatuaże. Jest również wiele mitów dotyczących paznokci i w niniejszym artykule chcielibyśmy je obalić.

Każda maść może wyleczyć infekcję paznokci

Infekcje paznokci to powszechny problem. Jeśli dotyczy on nas, nie używajmy kremów czy maści zasugerowanych przez znajomych czy krewnych, ponieważ zastosowanie nieodpowiedniego środka może pogorszyć stan paznokci. Skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem.

Wygląd paznokci świadczy o naszym zdrowiu

Wiele osób uważa, że wygląd paznokci świadczy o naszym stanie zdrowia. To prawda, że niektóre choroby można zdiagnozować dzięki obserwacji paznokci, ale istnieje o wiele więcej innych chorób, które ze stanem paznokci nie mają nic wspólnego.

Żele utwardzane promieniami UV są lepsze od akrylu

Wielu producentów sprzedaje swoje produkty upiększające do paznokci zaznaczając, że są wykonane z żelów utwardzanych promieniami UV, co ma sugerować, że są lepsze od akrylowych. Tymczasem wszystkie kosmetyki do paznokci powstają z akrylu.

Białe plamki na paznokciach oznaczają niedobór witamin

To najczęściej pojawiający się mit, w którego prawdziwość wierzy wielu ludzi. Kiedy widzą plamkę na paznokciu, stwierdzają, że brakuje im witamin. Badania wskazują, że plamki na paznokciach pojawiają się również, kiedy się uderzymy lub po ostrym manicure. W takich wypadkach plamki pojawiają się nawet po 6 tygodniach. Do tego czasu zapominamy o ich prawdziwej przyczynie i zaczynamy wierzyć, że brakuje nam witamin.

Kosmetyki do pielęgnacji paznokci szkodzą

To popularny mit, że aplikacja kosmetyków na paznokcie szkodzi im. Nasze paznokcie zbudowane są z martwych komórek i kosmetyki nie mogą ich uszkodzić, chyba że zawierają substancję, na którą jesteśmy wrażliwi. Wszelkie uszkodzenia paznokci mogą być spowodowane nieodpowiednią aplikacją kosmetyku, techniką usuwania go lub alergią.

Na problem z paznokciami sztuczne paznokcie

Wiele osób twierdzi, że jeśli mamy problemy z paznokciami, najlepszym wyjściem jest zastosowanie sztucznych paznokci, aby ręce lepiej wyglądały. Nie jest to rozsądne, gdyż sztuczne paznokcie mogą je jeszcze bardziej osłabić.

Paznokcie muszą oddychać

To dość stare przekonanie mówiące o tym, że należy dać naszym paznokciom „odetchnąć” od kosmetyków. Jak wspomniano wcześniej, paznokcie zbudowane są z martwych komórek, dlatego nie pobierają tlenu ze środowiska zewnętrznego. Tlen, jakiego potrzebują, pozyskują z krwiobiegu.

Lakier do paznokci wzmacnia paznokcie

To powszechny mit, że używanie lakieru do paznokci wzmacnia paznokcie i sprawia, że są twardsze. To nieprawda. Paznokcie pozyskują substancje odżywcze z naszego pożywienia i z krwiobiegu. Jeśli zależy nam na tym, by były twardsze, zadbajmy o zdrową dietę, nie o specjalistyczne lakiery do paznokci.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama