Reklama

8 zdrowych czynności dodających energii

Siedzisz w pracy i czujesz, że zaraz odpłyniesz. Twoja głowa zaczyna się kołysać i jesteś kilka chwil od tego, żeby zasnąć. W tym momencie myślisz sobie, że dzisiaj wcześniej pójdziesz spać, jednak pomocy potrzebujesz TERAZ, ponieważ chrapanie podczas spotkania z klientem nie zrobi dobrego wrażenia na twoim szefie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zwiększenie poziomu energii w ciągu dnia, bez picia pięciu kubków kawy. Oto 8 sposobów na pobudzenie w momencie, kiedy czujesz się zmęczony.

Wyjdź na dwór

Jeśli masz taką możliwość, wyjdź na świeże powietrze. Spędzenie trochę czasu na zewnątrz, pomoże ci okiełznać zmęczenie. Badania pokazują, że również ekspozycja na naturalne światło, pomaga dodać sobie energii oraz polepszyć samopoczucie. Osoby, które spędzają dużo czasu na dworze, są bardziej żywe oraz pozytywnie nastawione, a także posiadają mniejsze ryzyko depresji oraz są mniej zmęczone. Możesz zrobić sobie krótki spacer, wziąć kilka głębokich oddechów lub po prostu zjeść obiad, lub drugie śniadanie na zewnątrz

Wystaw się na słońce

Światło oraz ciemność pomagają nam regulować nasz wewnętrzny zegar, jednak światło słoneczne potrafi również nas rozbudzić. Jeśli masz możliwość, to wyjdź zaczerpnąć świeżego powietrza i odrobiny słońca. Jednak jeśli nie jest to możliwe, to możesz także przez kilka minut postać przy otwartym oknie.

Pij wodę

Zamiast nastawiać wodę na kawę, napij się wody mineralnej. Badania pokazują, że jeśli jesteś chociaż odrobinę odwodniony, to nie możesz się skupić oraz odczuwasz zmęczenie. Osoby biorące udział w tym badaniu miały jedynie 1% mniej wody w organizmie, niż minimalny jej poziom. Tak więc pamiętaj, aby mieć zawsze przy sobie butelkę wody, która cię nawodni oraz zwalczy zmęczenie.

Ruszaj się

Wydaje się to sprzeczne z intuicją, jednak ćwiczenia nie sprawiają, że jesteśmy bardziej zmęczeni, wręcz przeciwnie, podnoszą one poziom energii. Badania sugerują, że osoby prowadzące siedzący tryb życia, które ćwiczą są mniej zmęczone niż osoby, które nie wykonują żadnego wysiłku fizycznego. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej dawki energii wystarczy, że pójdziesz na krótki spacer lub zrobisz kilka pajacyków. Tak naprawdę każda rzecz, która poprawi przepływ krwi oraz sprawi, że twoje serce przyspieszy może zdziałać cuda.

Pozycje odwrócone w Yodze

Nie ma pewnych dowodów na to, że pozycje odwrócone (pozycja, w której serce znajduje się wyżej niż głowa) stosowane podczas Yogi pomagają wzmocnić koncentrację oraz zmniejszyć zmęczenie, jednak niektóre osoby potwierdzają, że jest to możliwe, ponieważ grawitacja sprawia, że do mózgu dociera więcej tlenu, przez co poprawia się koncentracja i funkcjonowanie umysłu. Yoga również sama w sobie pobudza mózg do działania. Wyniki pewnego badania wskazują, że 20-minutowa sesja Hatha Yogi poprawia szybkość wykonywania testów oraz ich wyniki. Osoby biorące udział w badaniu, po takiej sesji były również bardziej skupione. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać pozycji odwróconej (nie jest ona bezpieczna dla każdego), to kilka podstawowych pozycji takich jak pozycja psa z głową w dół czy powitanie słońca, powinno pobudzić cię do działania.

Zrób sobie drzemkę

Czasami jedyną opcją, aby naprawdę zwalczyć zmęczenie, jest po prostu pójście spać. Aby po przebudzeniu nie obudzić się skołowanym, nastaw budzik na 30 minut wcześniej niż zwykle. Unikaj także drzemek w środku nocy, ponieważ możesz zaburzyć swój cykl snu. Szybka drzemka może dodać ci energii na resztę dnia.

Kofeina

Kofeina w kawie lub herbacie jest sprawdzonym sposobem na dodanie sobie energii. Nie jest ona szkodliwa, jeśli jest spożywana w umiarkowanych ilościach przez zdrowych dorosłych ludzi. Jednak jeśli łapiesz się na tym, że pijesz kawę co rano i w coraz większych ilościach, to może się okazać, że będziesz jeszcze bardziej zmęczony, a na dodatek będzie ci trudno zasnąć w nocy. Nieszkodliwą ilością kawy dla zdrowej dorosłej osoby jest od 2 do 4 szklanek dziennie. Zamiennikiem kawy może być ciemna czekolada lub zielona herbata, która zawiera dużą ilość antyoksydantów.

Kofeinowa drzemka

Słyszałeś kiedyś o kofeinowej drzemce? Polega to na tym, że wypijasz kubek kawy przed 15-minutową drzemką, ponieważ jest to czas, w którym kofeina zdąży zadziałać, a ty nie obudzisz się skołowany.

Nie ważne, w jaki sposób dodasz sobie energii, pamiętaj jednak o tym, aby unikać napojów energetycznych oraz suplementów, ponieważ zbyt duża ilość kofeiny podnosi ciśnienie oraz zaburza pracę serca, a substancje zawarte w suplementach mogą wywoływać skutki uboczne lub interferować z innymi lekami, lub być niewskazane przy niektórych dolegliwościach. Dobry sen jest najlepszym sposobem na usunięcie zmęczenia, jednak wymienione powyżej produkty są równie bezpieczne i skuteczne jak drzemka.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama