Reklama

7 domowych sposobów na sztywny kark

Być może kiedyś obudziłaś się z bólem w karku, który nie pozwalał ci na swobodne poruszanie się? Ból ten był tak silny, że nawet najmniejszy ruch przysparzał cierpienia. Ten często pojawiający się problem to sztywność karku. Oto niektóre z powodów dlaczego budzimy się ze sztywnym karkiem: spanie w niewygodnej pozycji, spanie w pozycji sprzyjającej naciągnięciu mięśni, spanie na nieodpowiedniej poduszce, stres. Oto kilka domowych sposobów na wyleczenie sztywnego karku:

Masaż

Jeśli boli cię kark, masaż jest jednym z najlepszych sposobów na przyniesienie ulgi. Masaż rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie krwi. Delikatne masowanie miejsc w okolicach karku rozgrzewa mięśnie i pomaga zmniejszyć ich sztywność.

Gorący prysznic

Gorący prysznic może zmniejszyć napięcie mięśni karku. Trzymaj kark pod strumieniem gorącej wody przez 5 minut bez ruchu. Gorąca woda rozluźni napięte mięśnie, a tym samym zmniejszy ból.

Zimne okłady

Zimne okłady to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie sztywności karku. Wystarczy skruszyć lód i włożyć go do woreczka. Owijamy go ręcznikiem i nakładamy na kark. Zimne okłady zmniejszają ból i stan zapalny.

Poduszka rozgrzewająca

Jeśli gorący prysznic nie wchodzi w rachubę, można spróbować użyć poduszkę rozgrzewającą, aby zmniejszyć ból. Połóż ją na karku. Pochodzące z niej ciepło powinno rozluźnić spięte mięśnie. Powtarzaj taki zabieg 4 – 5 razy dziennie, aż sztywność karku ustąpi.

Sól Epsom

Sól Epsom jest bogata w magnez i siarkę, dzięki temu poprawia się krążenie krwi i rozluźniają się mięśnie. Wystarczy wrzucić nieco soli Epsom do wanny i przygotować kąpiel z dużą ilością wody, tak by móc zanurzyć w niej kark.

Ocet jabłkowy

Nalewamy nieco octu jabłkowego na serwetkę papierową i przykładamy ją do karku. Pozostawiamy ją w miejscu, gdzie czujemy sztywność na kilka godzin. Po upływie tego czasu powinniśmy odczuć ulgę.

Gimnastyka

Ćwiczenia polegające na ruchach głową mogą również zmniejszyć sztywność mięśni karku. Ruch pomaga zwiększyć przepływ krwi w mięśniach. Powoli wykonuj ruchy okrężne głowy lub poruszaj nią w przód i w tył, tak by nie powodować dodatkowego bólu.

Warto również przedsięwziąć pewne środki, dzięki którym można uniknąć sztywności karku. Stosujmy odpowiednie poduszki do spania, utrzymujmy wygodną pozycję, a po kilku godzinach pracy róbmy przerwę, aby uniknąć nadmiaru stresu. Stosujmy naturalne, a przy tym proste sposoby na pozbycie się sztywności karku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama