Reklama

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Zimą samochód jest najbardziej podatny na odpryski lakieru czy warstw zabezpieczających przed korozją. Niesprzyjające warunki panujące w zimowe dni mogą sprawić, że nieodpowiednio zabezpieczony samochód po jednym zimowym sezonie będzie uszkodzony. Czy da się zabezpieczyć samochód przed zimą? Jak dbać o samochód w zimie? To nie takie trudne jak myślisz!

Reklama

Umyj dokładnie samochód

Zanim przejdziemy do zabezpieczenia lakieru naszego samochodu przed zimą, trzeba go porządnie umyć. Najlepiej myjką ciśnieniową lub w myjni samochodowej, która wszystkie dalsze kroki wykona za nas.

Myjka ciśnieniowa odkryje przed nami wszelkie niedoskonałości lakieru. Odpryski, ubytki, może nawet rdzę. Da nam to pełen ogląd na stan lakieru i odpowie na pytanie, czy z jego zaimpregnowaniem poradzimy sobie sami, czy też będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Kup polerkę do lakieru

Kiedy już dokładnie umyjesz samochód, musisz mieć pod ręką dobrą polerkę. Możesz ją kupić w sklepie na dziale motoryzacyjnym. Najlepiej wybrać taką, która jest przystosowana do zimowych warunków. Najczęściej informacja o tym znajduje się na opakowaniu.

Na wysuszony już lakier nakładasz środek polerujący, a następnie, tak samo jak w przypadku polerowania srebrnych sztućców, okrężnymi ruchami, aż do połysku, polerujesz samochód.

Ten zabieg, to swoista baza do dalszego impregnowania samochodu przed zgubnym działaniem środków odmrażających, sypanych na ulicę zimą.

Woskowanie

Kiedy już wypolerujesz lakier na swoim samochodzie, nałóż na świeżo wyczyszczony lakier warstwę wosku. Ten też jest do kupienia w każdym większym sklepie, gdzie znajduje się dział motoryzacyjny.

Woskowanie zabezpiecza lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, niskimi temperaturami czy środkami chemicznymi, które w zimowym okresie najbardziej zalegają na ulicach.

Wosk przyczynia się także do tego, że zabrudzenia mniej "czepiają się" naszego samochodu. Co za tym idzie? Zimą czyszczenie jest dużo szybsze i łatwiejsze.

Niewidzialna wycieraczka

Co najbardziej denerwuje nas zimą? Zalegający śnieg na przedniej szybie! Zamarznięta warstwa zszargała już niejedne nerwy. Jest pewien sposób, aby zabezpieczyć się przed tą nieprzyjemnością.

Pierwszy to specjalna srebrna mata, którą zaczepia się o lusterka i część niej wkłada się za drzwi kierowcy i pasażera. To najprostszy i najtańszy sposób na odśnieżoną i wolną od lodu szybę. Drugi to preparat zwany "niewidzialną wycieraczką". Jest do kupienia w sklepie.

Jest to specjalna chemiczna mieszanka, która dodaje naszej szybie odporności na zalegający śnieg, czy lód. Oprócz tego ma jeszcze jedną przydatną funkcję. Dodatkowa warstwa ochronna usunie podczas jazdy sypiący śnieg, czy padający deszcz z szyby, bez używania wycieraczek i płynu do szyb!

Zadbaj o felgi

Przed wymianą opon na zimowe warto zaimpregnować nasze felgi specjalnym środkiem zwanym sealant. Znajduje się on w wielu produktach do impregnacji felg. Warto udać się do specjalistycznego sklepu oferującego artykuły do czyszczenia samochodu i zapytać się o dobry środek do ochrony felg właśnie z sealantem.

Twoje felgi będą ci wdzięczne, bo zabezpieczysz je przed błotem, pyłem, smołą i innymi nieprzyjemnymi sprawami, które mogą mieszać się ze śniegiem i niszczyć nasze felgi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama