Jak zabezpieczyć auto przed gradem? Ubezpieczyciel tylko czeka na zaniedbanie
Ostatnie dni sierpnia nie rozpieszczają pod względem pogodowym. Mieszkańcy wielu województw otrzymują alerty ostrzegające o gwałtownych zjawiskach, w tym o burzach z gradem. Stwarzają one duże niebezpieczeństwo, dlatego sprawdź, jak zabezpieczyć auto przed gradem, by uniknąć kosztownej i skomplikowanej naprawy.
Gwałtowne burze, obfite opady deszczu oraz grad — z tymi zjawiskami atmosferycznymi mierzyli się mieszkańcy Małopolski we wtorek 29 sierpnia 2023 roku. Media obiegły zdjęcia z gradobicia w Tarnowie i innych rejonach województwa małopolskiego, na których widać zmrożone kule pokaźnych rozmiarów. Synoptycy wciąż ostrzegają przed niestabilną sytuacją i możliwością wystąpienia podobnych zdarzeń. Wszyscy kierowcy powinni więc sprawdzić, jak zabezpieczyć auto przed gradem. Zignorowanie tej kwestii może bowiem skutkować poważnymi uszkodzeniami pojazdu.
Zobacz też: Nagrał tworzącą się trąbę. "Nawet na filmach czegoś takiego nie widziałem"
Najbardziej oczywistym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia auta przed gradem jest wjechanie nim do garażu. Nie warto lekceważyć prognoz pogody i komunikatów, które otrzymujemy na telefony. Nawet jeśli nie zawsze sprawdzają się w naszym rejonie zamieszkania, lepiej dmuchać na zimne. Przezorny zawsze ubezpieczony.
Sprawdź: Tajemnicza awaria. Nie wiadomo, dlaczego stanęło czternaście zakładów Toyoty
Nawet prosty garaż blaszany czy wiata ogrodowa stanowią skuteczną ochronę. O ochronie samochodu przed gradem myśl również w kontekście ubezpieczenia. Jeśli posiadasz AC, firma ubezpieczeniowa powinna pokryć koszty ewentualnej naprawy. Gdy jednak ubezpieczyciel oceni, że nie zabezpieczyłeś pojazdu, mimo możliwości schowania go do garażu czy umieszczenia go pod innym zadaszeniem, wypłata odszkodowania po gradobiciu może nie nastąpić lub jego kwota będzie znacząco obniżona. Zawsze dokładnie analizuj warunki ubezpieczenia. Szkodę zgłoś w terminie nie dłuższym, niż przewiduje to umowa. Często to siedem dni od jej powstania.
Nie mając możliwości ukrycia auta w garażu, kierowcy decydują się na zakup specjalnego pokrowca chroniącego przed gradem. Jego dużą zaletą jest mobilność. Kiedy nie jest potrzebny, bez trudu znajdziesz dla niego miejsce w bagażniku. Przyda się osobom, które wybierają się w podróż i nie są w stanie przewidzieć ani warunków pogodowych, ani możliwości zaparkowania auta w bezpiecznym miejscu.
Ten rodzaj plandeki zwykle jest wykonany z kilku warstw materiału, posiada również miękką piankę, dzięki czemu jest w stanie rozpraszać energię kul gradowych i z powodzeniem zabezpieczać karoserię przed uszkodzeniami. Co ważne, pokrowiec na samochód chroni nie tylko przed gradem, ale też silnym deszczem oraz śniegiem.
Zdarzają się sytuacje, w których trzeba wykazać się inwencją. Nie dysponujesz specjalistycznym pokrowcem? Do ochrony samochodu przed gradem użyj przedmiotów codziennego użytku, które masz pod ręką.
- Możesz sięgnąć po maty termiczne, które w upalne dni ograniczają nagrzewanie się wnętrza auta. Ich instalacja nie będzie trudna, a pomoże uchronić przednią szybę przed pęknięciem pod wpływem uderzeń gradu. Wystarczy, że wsuniesz matę za wycieraczki i przytrzaśniesz drzwiami.
- W podbramkowej sytuacji, kiedy nie masz pod ręką typowo samochodowych akcesoriów, rozejrzyj się po domowych sprzętach. Stare koce, kołdry czy dywany też się sprawdzą. Upewnij się jednak, że zostały solidnie przymocowane. W tym celu przydatne będą pasy transportowe. Skup się na osłonięciu przede wszystkim dachu i szyb.
Zobacz więcej praktycznych porad. Obserwuj nas w Google News.
Polecamy:
Dojeżdżasz do korka i włączasz awaryjne? Dobry nawyk, ale co na to przepisy?
Wiesz, do czego służy ten guzik? Tajemnicze miejsce na pasie bezpieczeństwa