Reklama

Jak jeździć ekonomicznie samochodem?

Kiedy ceny paliw idą w górę, ekonomiczna jazda samochodem może być ulgą dla twojego portfela. To również duże odciążenie dla środowiska, które jest zanieczyszczone od wysokiego poziomu spalin. Istnieje wiele sposobów na tańsze poruszanie się autem. Z tego artykułu dowiesz się, jak jeździć samochodem ekonomicznie.

Ruszanie z miejsca

Pamiętaj o tym, aby nie rozgrzewać silnika podczas postoju. Dlatego najlepiej jest nie czekać, tylko ruszyć od razu po jego uruchomieniu. Jedynie zimą zaleca się odczekanie dwóch minut, a następnie wyruszenie w drogę. Kiedy stoisz w dużych korkach, również staraj się wyłączyć silnik, dzięki temu zaoszczędzisz więcej paliwa, a jazda będzie bardziej ekonomiczna.

Ostrożne hamowanie

Lepiej zastosować hamowanie silnikiem, ponieważ ograniczymy zużycie paliwa oraz całego układu hamulcowego. Ponadto gwałtowne zwalnianie jest niebezpieczne dla ciebie i innych kierowców, zwłaszcza wtedy, kiedy natężenie ruchu na drodze jest bardzo duże. Hamowanie silnikiem polega na spowalnianiu prędkości pojazdu poprzez puszczenie pedału gazu i stopniową redukcję biegów. Ten sposób nie sprawdzi się jednak w każdej sytuacji: np. kiedy dziecko wybiegnie na jezdnię i konieczne będzie szybkie zatrzymanie auta.

Reklama

Zobacz też: Pamiętaj o tych zastosowaniach. Obniżysz rachunki za prąd!

Kontrolowanie obrotów i spalania

Pamiętaj o tym, aby używać jak najmniej pierwszego biegu. Dlaczego? Ponieważ służy on wyłącznie do ruszenia z miejsca. Jak szybko zmieniać bieg? Trzeba kontrolować obroty silnika na obrotomierzu: są one często oznaczone zielonym kolorem (oczywiście wszystko zależy od modelu samochodu). Wyższe biegi muszą mieć możliwie najniższe obroty. Większość współczesnych samochodów wyposażona jest w komputery pokładowe, które wskazują ilość zużywanego paliwa.

Dokładne planowanie trasy

GPS pomoże ci dokładnie wyznaczyć drogę i dotrzeć do celu bez zbędnego błądzenia. Szybciej pokonana trasa, to mniejsze zużycie paliwa, a zarazem bardziej ekonomiczna jazda!

Utrzymanie stałego tempa

Podczas stałej prędkości jazdy zużyjesz mniej paliwa, będzie to bezpieczniejsze i tańsze rozwiązanie. Unikaj też gwałtownych przyspieszeń, które wiążą się z większym spalaniem. Utrzymanie stałego tempa podczas podróży, to klucz do ekonomicznej jazdy samochodem.

Używanie klimatyzacji z głową

Klimatyzacja zużywa dużą ilość paliwa. Parkuj samochód zawsze w cieniu, wtedy zminimalizujesz potrzebę jej użytkowania. Możesz też skorzystać z samego nawiewu, co jest o wiele bardziej ekonomiczne. Pamiętaj, aby klimatyzacji używać tylko przy zamkniętych oknach i jak najkrócej.

Dbanie o stan techniczny samochodu

Troska o samochód to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Ma to również wpływ na ekonomiczną jazdę samochodem. Zużyte i stare części w aucie powodują często większą potrzebę eksploatacyjną samochodu, a tym samym większe zużycia paliwa. Przestrzegaj regularnych wymian filtrów i płynów eksploatacyjnych.

Zobacz też:

Jak sprytnie posprzątać samochód?

Pomoc dla Ukrainy. Jak przygotować dom dla uchodźców?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekonomiczna jazda | oszczędna jazda
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama