Reklama

Cztery sposoby na mniejsze spalanie

Cena paliwa nie jednego przyprawiać może o dreszcze. Zastanawiałeś się kiedyś, jak oszczędzać paliwo w samochodzie i nie rezygnować z jazdy nim? Jak oszczędzać paliwo? Jak spalać mniej paliwa? To nie takie trudne, jak myślisz!

Reklama

Dobre paliwo to podstawa

Nieznana stacja paliw kusi niską ceną paliwa? Oszczędności będą tylko chwilowe... Oczywiście, nie każde tanie paliwo będzie słabej jakości, jednakże lepiej jest tankować nieco droższe paliwo, na dużej stacji benzynowej z uwagi na jego skład - ilość oktanów, substancji smarujących, itd.

Jakość benzyny, przekłada się na stan silnika i układu paliwowego. Stąd oszczędności po pewnym czasie będą znikome, aż do momentu, w którym będziesz zmuszony zainwestować w naprawę swojego samochodu!

Ogranicz korzystanie z urządzeń pobierających prąd

Klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie szyby, ładowanie telefonu z gniazdka zapalniczki czy podgrzewane fotele, to zżeracze nie tylko energii elektrycznej, ale i paliwa.

Wbrew pozorom, właśnie takie urządzenia mają wpływ na większe spalanie paliwa w naszym samochodzie.

Jeżeli za oknem temperatura drastycznie nie spadła, a sami jesteśmy ciepło ubrani, warto zmniejszyć poziom ogrzewania. Jeśli temperatura nie przekroczyła 22 stopni Celsjusza, lepiej uchylić nieco okna, niż włączać klimatyzację.

Zwróć uwagę na opony

Opony, oprócz dobrego stanu technicznego, powinny też być odpowiednio napompowane. Informację o prawidłowym ciśnieniu w oponach dla twojego modelu samochodu znajdziesz w jego instrukcji obsługi, nawet 0,5 bara ciśnienia mniej w oponach, może zwiększyć spalanie o kilkanaście procent!

Ważną kwestią jest też jakość opon, jakich używamy. Niektóre firmy produkują opony, które ze względu na swój skład i budowę ograniczają spalanie w samochodzie. Oprócz tego, warto dowiedzieć się, jaką szerokość opon zaleca producent samochodu. Im szersza opona, tym większy opór, a co za tym idzie, większe spalanie. Może wygląda sportowo, ale przekłada się na uszczuplenie naszego paliwowego budżetu.

Zadbaj o porządek samochodu

Każda zbędna rzecz w samochodzie powoduje wzrost spalania paliwa. Warto zajrzeć do schowków i bagażnika, czy nie znajdują się w nich zbędne rzeczy, które są w nim tylko po to, by były.

Na dachu masz zamontowany bagażnik? Jeśli go nie używasz, zdejmij go, gdyż generuje on dodatkowy opór powietrza, co znacznie przekłada się na ilość spalanego paliwa.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama