Reklama

Co zrobić, jeśli zepsuł się samochód?

Wypadki czasem się zdarzają, mniej lub bardziej groźne, czasem to uszkodzenie mechaniczne, a czasem to zwykłe "złapanie gumy". Co zrobić gdy już dojdzie do wypadku? Zapoznaj się z listą rzeczy, które pozwolą oszczędzić czas, pieniądze a nawet życie.

Nie zostawaj w uszkodzonym samochodzie

O ile to możliwe, opuść zepsuty pojazd. Jeśli ekstremalne warunki pogodowe na to nie pozwalają możesz zaryzykować pozostanie w samochodzie. Jeśli zaś awaria auta nastąpiła w niebezpiecznej okolicy, to lepiej pozostać w środku i zablokować drzwi, aż do nadejścia pomocy.

Nie wychodź z pojazdu od strony kierowcy

Niewiele osób zachowuje jasność myślenia w momencie wypadku, ich pierwszą reakcją jest opuszczenie auta i sprawdzenie co się stało. Jeśli wysiądziesz od strony kierowcy istnieje ryzyko, że nie zachowasz uwagi i uderzy w ciebie nadjeżdżający pojazd.

Uważaj na pomoc nieznajomych

To smutny znak naszych czasów. Zawsze należy zachować ostrożność. Być może miłosierny nieznajomy okaże się oszustem lub kimś o wiele groźniejszym. Nie wsiadaj z kimś obcym do jego auta, jeśli proponuje ci podwiezienie do najbliższej stacji benzynowej lub warsztatu. Lepiej poczekaj na służby ratunkowe lub pomoc kogoś znajomego.

Nie zostawiaj samochodu na środku drogi

Jeśli jest to możliwe, zjedź samochodem na pobocze, lub go zepchnij. Być może jakiś przyjazny ( lub niecierpliwy) kierowca udzieli ci pomocy w zepchnięciu auta z jezdni. Pozostawienie samochodu na ulicy może spowodować kolizję.

Nie zakładaj, że jesteś widoczna

Twój samochód stoi na poboczu, maska jest otwarta, dla ciebie to jasne oznaki, że coś jest nie tak z samochodem. Ale inni kierowcy mogą tego nie zauważyć, warunki atmosferyczne i zmęczenie mogą wpłynąć na zdolność postrzegania. Musisz upewnić się, że ty i twój samochód jesteście widoczni dla innych kierowców. Zawsze pamiętaj o światłach awaryjnych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama