Reklama

Znaczenie ozdób w ślubnej biżuterii

Biżuteria ślubna od wieków uznawana jest za jeden z najważniejszych elementów garderoby panny młodej. Kamieniom, z których jest wykonana, przypisuje się różnorodne symbole przepowiadające przyszłość małżonkom. Przesądy ślubne głoszą, że każdy element, który zdobi biżuterię panny młodej, niesie ze sobą inną przepowiednię. Diament na przykład oznacza wieczną miłość w małżeństwie, a perły przynoszą pecha. Przypominamy najpopularniejsze kamienie i ozdoby biżuterii ślubnej oraz tłumaczymy, jakie wróżby niosą dla przyszłych małżonków.

Diamenty

Jest niewątpliwie najcenniejszy wśród kamieni szlachetnych i często nazywany ich królem. Jego nazwa pochodzi od greckich słów oznaczających niezniszczalność i nieśmiertelność. Oszlifowany diament, czyli brylant, zdobi najczęściej pierścionek zaręczynowy, choć nierzadko również inne elementy biżuterii ślubnej. Jego symbolika nie powinna nikogo zaskoczyć – jest oznaką wiecznej miłości, siły i oddania. Diamenty uznawane są również za kamienie, które nie znoszą obłudy, a miłują czystość i wierność. Przepowiednie ślubne głoszą, że jeśli panna młoda podczas ślubu ma na sobie biżuterię z diamentami, jej małżeństwo przetrwa aż do śmierci i będzie wzorem do naśladowania.

Rubiny

Ten rodzaj kamieni szlachetnych posiada wyjątkowo szeroką symbolikę. Rubinom pierwszorzędnie przypisywane są właściwości energetyzujące i wydłużające życie osobie, która je nosi. Rubin uznawany jest również za amulet, który przynosi szczęście i chroni przed działaniem złych mocy. Ze względu na swoją barwę jest również symbolem namiętności i rozkoszy. Według prastarych przepowiedni ślubnych, rubin u panny młodej podczas ślubu wróży małżeństwu wiele namiętności, a jednocześnie wiele kłótni.

Szmaragdy

Według ludowych legend szmaragdy w biżuterii panny młodej, podobnie jak rubiny, mają chronić ją przed złem i nieszczęściem. Kolor szmaragdu - zielony – od wieków uznawany jest za barwę, która ma przynosić szczęście i pomyślność. Przepowiednie ślubne głoszą, że jeśli panna młoda ma na sobie szmaragd w dniu ślubu, jej małżeństwo będzie pozbawione kłótni i gniewu, natomiast przepełnione harmonią i zgodą. Szmaragdom przypisuje się również działanie chroniące młodych małżonków przed zdradą.

Szafiry

Szafiry uznaje się za symbol nieskończoności, doskonałości, mądrości i wszechwiedzy. Można powiedzieć, że to kamień ideał! Obecne w biżuterii panny młodej szafiry, mają za zadanie zapewnić młodym małżonkom szczerą miłość, sprawiedliwość w związku, a także zaufanie.

Topazy

W stosunku do wyżej wspomnianych kamieni są być może mniej popularne, ale również wykorzystywane jako ozdoba biżuterii ślubnej. To jedne z piękniejszych ozdób, które szczególnie efektownie prezentują się w połączeniu ze złotem. W czasie ślubu ich zadaniem jest odstraszyć złe myśli od panny młodej i uduchowić ją przed wejściem na nową drogę życia. Mądrości ludowe głoszą, że topazy mają zapewnić młodym małżonkom rozwój zarówno cielesny, duchowy, jak i umysłowy.

Biżuterię ślubną mogą zdobić także inne dodatki, nie tylko szlachetne kamienie. Panny młode ubierają również do ślubu perły i bursztyny, które także niosą ze sobą przepowiednie i cenne wróżby dla małżonków.

Perły

Są dla obydwu małżonków symbolem nowego etapu w życiu. Prastare przepowiednie głoszą, że perły mają pomóc młodym małżeństwom wzmacniać wzajemną akceptację i zadowolenie z siebie. Od wieków uważa się również, że perły chronią kobiety przed spojrzeniami złych mężczyzn. Ponoć nie powinny nosić ich panny, gdyż mogą przynosić wiele łez i niepowodzenie w miłości. Ta wróżba nie dotyczy jednak panien młodych i mężatek, które rozpoczęły już nowy etap w życiu. W ich przypadku perły dodają klasy, kobiecości i pewności siebie.

Niektóre z przesądów ślubnych głoszą także, że perły na szyi panny młodej podczas ślubu przynoszą pecha. Nawet dzisiaj wiele kobiet wystrzega się zakładania tego rodzaju biżuterii na ślub.

Bursztyny

Bursztyny są symbolem siły i spokoju. Ślubne przesądy głoszą, że bursztyny pomagają młodym małżonkom zachować trzeźwość umysłu i rozsądek na nowej drodze życia. Co więcej, jeśli panna młoda założy na ślub biżuterię wykonaną z bursztynów, zapewni sobie i swojej rodzinie zdrowie. Bursztyny uznawane są przecież za kamienie, które wykazują wiele właściwości leczniczych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama