Reklama

Nietypowe zastosowania stanika

Na rynku dostępnych jest kilkanaście modeli staników. Od bardotek, które mają utrzymać biust bez szelek, przez koronkowe staniki, aż po biustonosze sportowe. Wszystkie mają jeden cel. Podtrzymać biust, zapobiegać jego deformacjom, a dodatkowo zapobiegać bólom kręgosłupa spowodowanym przez biust. Dziś żadna kobieta nie wyobraża sobie życia bez staników, jednak nie zawsze tak było. Czy wiesz jednak, że staniki mogą spełniać również inne ważne role? Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie, koniecznie przeczytaj dalszą część, artykułu.

Reklama

Stanik kontrolujący powstawanie raka piersi

Rak piersi jest niebezpieczną chorobą, która dotyka coraz więcej kobiet. Trudno więc dziwić się, że powstają coraz to nowsze aparatury, do wczesnego wykrywania zmian. Jedną z nowości, która w ciągu najbliższych lat pojawi się na rynku, jest stanik, który kontroluje nasze piersi, sprawdzając, czy nie rozwija się w nich nowotwór. Wszystko za sprawą skomplikowanej technologii połączonych czujników umieszczonych na fiszbinach. Kontrolują one temperaturę, wyczuwając nawet nieznaczne różnice w temperaturze tkanek piersi. Jest to pierwszy znak, który mówi, że rozwijają się nieprawidłowe komórki raka. Metoda ta jest o tyle czułą, że wykrywa zmiany jeszcze przed pojawieniem się na tyle dużej zmiany, aby była możliwa do wykrycia standardowymi metodami.

Stanik kontrolujący pracę serca

Skoro istnieje stanik kontrolujący nas pod względem nowotworów, to dlaczego nie miałby istnieć stanik kontrolujący pracę naszego serca? Zasada działania jest podobna, seria czujników wbudowanych w stanik dostarcza informacji dotyczących ciśnienia, pracy serca, częstości oddechów czy temperatury ciała. Stanik łączy się z aplikacją zainstalowaną na naszym telefonie komórkowym i gromadzi wszystkie dane lub może przesyłać je bezpośrednio do lekarza. Ta prosta, a zarazem skomplikowana technologia może pozwolić w porę zareagować, a nawet wezwać pomóc w razie przypadku, łącząc się z numerem alarmowym. Już w najbliższej przyszłości, takie staniki powinny być dostępne na szeroką skalę.

Stanik jako maseczka gazowa

Maski gazowe są niezbędne do przeżycia podczas wybuchów, katastrof naturalnych czy pożarów. Jeżeli nie masz pod ręką takiej maseczki, użyj stanika. Jeżeli jest usztywniany, gruba warstwa materiału zapewni zatrzymanie szkodliwych substancji. Dodatkowo kształt miseczki stanika przypomina kształtem maseczkę gazową. Jak się okazuje, zostały wyprodukowane specjalne staniki, które po rozłożeniu stają się normalnymi maseczkami gazowymi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama