Reklama

Jak zrobić temblak z chusty?

Zwichnięcia i złamania kończyn zdarzają się bardzo często. Dlatego choćby dlatego warto wiedzieć, jak postępować jeszcze zanim rękę obejrzy lekarz i profesjonalnie zadziała. Gdy dojdzie do wypadku, kończynę górną najlepiej umieścić na temblaku. Pozwoli to odciążyć obolałe mięśnie i stawy. Tymczasowy temblak można samodzielnie stworzyć z bandaży bądź z chusty. Jak wykonać to zadanie krok po kroku? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Chusta na temblak powinna być bawełniana

Temblak wykonywany samodzielnie to oczywiście rozwiązanie tymczasowe i rękę, która ucierpiała wskutek wypadku, powinien obejrzeć i profesjonalnie usztywnić lekarz. Zanim jednak to nastąpi, warto odciążyć rękę. Kluczowy w przypadku domowego temblaka jest dobór materiału. Najlepiej sprawdzi się bawełna. Jeśli istnieje konieczność wykonania temblaka z chusty, trzeba ją w odpowiedni sposób złożyć. Oto wskazówki jak to zrobić.

Zadbaj o odpowiednie ułożenie

Chusta przeznaczona na temblak powinna być wykonana z bawełny i mieć kształt kwadratu. Najpierw trzeba zagiąć jej rogi, aby uzyskać kształt trapezu. Jeden z końców chusty należy założyć na ramię tej ręki, która uległa wypadkowi. Następnie tymczasowy temblak trzeba umiejętnie zawinąć pod uszkodzoną kończyną górną i przyciągnąć jeden koniec do drugiego końca materiału. Wszystko po to, aby w odpowiedni sposób zawiązać supeł i swobodnie ułożyć rękę w temblaku.

Zachowaj środki ostrożności

Przy wykonywaniu temblaka z bawełnianej chusty trzeba zadbać o to, aby był on starannie zawiązany w obrębie odcinka szyjnego i tym samym w odpowiedni sposób zabezpieczał rękę, która ucierpiała. Trzeba maksymalnie zminimalizować ryzyko, że uszkodzona kończyna górna wypadnie z materiałowego zabezpieczenia.

Warto jeszcze raz nadmienić, że żaden tymczasowy temblak nie zastąpi fachowego usztywnienia wykonanego przez lekarza. O pomoc do specjalisty trzeba zwrócić się możliwe jak najszybciej. Pozwoli to uniknąć powikłań.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama