Reklama

Jak wybierać buty?

Każda z nas kocha szpilki, a podczas specjalnych okazji nie ma lepszego sposobu na podkreślenie nóg. Źle dopasowane buty mogą spowodować dolegliwości takie jak palec młotkowaty, guzy, wrośnięte paznokcie czy rozlane zapalenie powięzi podeszwy. Co gorsza problemy spowodowane noszeniem butów na wysokim obcasie nie dotyczą tylko stóp. Kiedy mamy na sobie szpilki ciało jest nienaturalnie wysunięte do przodu, co może prowadzić do problemów z biodrami i plecami. Tak więc jak wybierać buty, aby nasze stopy były zdrowe?

Reklama

Kupuj buty popołudniu

Zdziwiłabyś się jak bardzo twoje stopy poszerzają się i puchną w ciągu dnia. Dlatego właśnie buty powinno kupować się popołudniu, kiedy stopy osiągają największy rozmiar. W ten sposób twoje buty podczas całodziennego noszenia nie będą cię uwierały ani obcierały.

Noś te same pończochy

Nie ma sensu iść po wygodne buty do chodzenia w cienkich pończochach, jeśli podczas ich noszenia będziesz miała na sobie grube skarpety. Tak samo podczas kupowania czółenek nie warto zakładać wełnianych skarpet. Aby jak najlepiej dobrać buty, to podczas ich kupowania miej na sobie ten sam rodzaj pończoch czy skarpet, jakie będziesz normalnie miała na sobie podczas noszenia danych butów.

Zmierz swoje stopy

Jedynym sposobem na prawidłowe dobranie butów jest zmierzenie stopy w sklepie. Twoje stopy mogą się zmieniać, dlatego podczas każdej wizyty w sklepie ponownie je zmierz.

Zmierz obie stopy

Dwie trzecie dorosłych osób posiada dwa różne rozmiary na obu stopach, dlatego upewnij się, że osoba w sklepie obuwniczym zmierzy obie stopy. Jeśli różnica jest mała, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupiła buty w rozmiarze pasującym do większej stopy, jednak jeśli różnica jest duża, to najprawdopodobniej będziesz potrzebowała dwóch różnych rozmiarów.

Pomyśl o stylu butów

Szpiczaste buty mogą wypychać twoje palce oraz powodować ból podczas ich noszenia. Buty bez pięty takie jak japonki czy klapki, mogą powodować naciąganie się mięśni nóg, jeśli są zbyt długo noszone. Aby twoje stopy były zdrowe wybieraj buty, które pasują do wycięcia stopy i ją wspierają (szczególnie jej łuk).

Wybierz odpowiedni materiał

Stopy muszą oddychać, nawet wtedy, kiedy jest zimno, w innym przypadku mogą się one spocić. Infekcje grzybicze takie jak grzybica skóry, rozwijają się w ciepłych i wilgotnych warunkach, a także mogą być trudne do wyleczenia. Materiały takie jak skóra czy zamsz są lepsze niż materiały syntetyczne.

Sprawdź podeszwy

Ważne jest, aby buty nie ślizgały się na gładkim podłożu, dlatego przed kupieniem butów sprawdź czy ich podeszwy będą w stanie chwycić się powierzchni. Śliska podeszwa sprawi, że nie tylko będziesz czuła się niepewnie podczas chodzenia, lecz także może spowodować wypadek.

Sprawdź wnętrze buta

Wystające szwy lub inne fragmenty w środku buta mogą ocierać stopę i powodować bolesne pęcherze. Pewnie słyszałaś, że nowe buty trzeba „rozchodzić”, jednak tak naprawdę to, co możesz spowodować to zniszczyć swoje stopy. Tak więc szukaj butów z gładkim wnętrzem.

Wybieraj odpowiednie zapięcie

Jeśli nie masz zwinnych rąk, to dobrym zapięciem w twoim przypadku może być zapięcie na rzep lub buty wkładane, zamiast sznurowanych. Upewnij się, że możesz założyć dane buty szybko i prosto. Upewnij się także, że buty wkładane nie są za luźne, ponieważ możesz się poślizgnąć i upaść.

Zanim kupisz buty, przejdź się w nich

To, że buty są w dobrym rozmiarze nie oznacza, że pasują idealnie. Rozmiarówka może się różnić między producentami, a ich kształt także ma wpływ na ich wygodę. Przymierz oba buty i przejdź się w nich kilka razy, aby sprawdzić czy cię nie cisną i nie spadają ze stopy. Upewnij się także, że masz co najmniej 1,5 cm miejsca na palce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama