Reklama

Jak rozbić buty? Skuteczne domowe sposoby na rozciągnięcie butów

Nowe obuwie często bywa niewygodne i nie układa się odpowiednio do stopy. Ciasne buty sprawiają, że chodzenie jest trudne i mogą powodować otarcia, a nawet rany. Często rozmiar jest odpowiedni, ale but uwiera w palcach czy na pięcie. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest jego rozciągnięcie. Jak rozbić buty? Można udać się do szewca lub wykorzystać skuteczne domowe metody na rozciągnięcie butów.

Ciasne buty na wysokość: Co zrobić?

Obuwie, w które trudno wsunąć stopę, to szczególnie problem osób o wysokim podbiciu. Dla nich buty są często zbyt wąskie, przez co chodzenie w nich jest niewygodne. Jak rozciągnąć buty na wysokość? W tym przypadku rozwiązaniem jest nie tyle ich rozciągnięcie, ile zwiększenie przestrzeni dla stopy poprzez usunięcie wkładek. Nierzadko producenci wkładają do butów miękkie, ale grube wkładki. W efekcie osoby mające wysokie podbicie stopy mogą mieć kłopot z ich ubraniem. Zadaniem wkładki jest zwiększenie komfortu noszenia obuwia, toteż jej usunięcie może zmniejszyć wygodę. Dlatego, jeśli to możliwe, warto oryginalną wkładkę producenta zastąpić inną - cieńszą.

Reklama

Jak rozciągnąć buty na szerokość?

Dość często spotykanym problemem jest też zbyt szeroka stopa czy raczej zbyt wąskie buty. Jak rozciągnąć buty na szerokość? Najbardziej znaną, sprawdzoną metodą jest posmarowanie butów (od wewnątrz) spirytusem salicylowym, a następnie włożenie grubych skarpet i chodzenie w obuwiu na przykład po domu. Aby ta metoda była skuteczna, należy ją powtórzyć kilkakrotnie. 

Kilkukrotnego powtórzenia wymaga też zabieg rozciągania butów pod wpływem temperatury. Najpierw należy rozgrzać buty suszarką do włosów, a następnie włożyć grube skarpety i pozostać w obuwiu, aż buty wyziębną. Obie metody można też połączyć.

Jak rozciągnąć buty w palcach?

Jak rozbić buty w palcach? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby o szeroko rozstawionych palcach u stóp. Często zarówno szpilki, jak i botki czy kozaki o długich noskach, są zbyt ciasne w części przedniej. Odpowiedzią na pytanie: jak rozbić buty, jest lód. Wystarczy umieścić woreczek z wodą w obuwiu, a następnie włożyć je na noc do zamrażarki. Woda, zwiększając swoją objętość, naciągnie ciasne buty. To doskonały sposób nie tylko na rozciąganie obuwia w palcach, ale także na rozbicie butów na szerokość. 

Jak rozciągnąć buty na długość?

Jak rozbić buty na długość? Wydaje się, że odpowiedź jest prosta - kupić większy rozmiar. Jednak wiele osób z pewnością spotkało się z sytuacją, kiedy buty w rozmiarze, który zazwyczaj noszą, są odrobinę za ciasne, te o rozmiar większe - są za duże. Wówczas pozostaje jedynie próba rozbicia obuwia. Jak rozciągnąć buty na długość? W tym celu należy je posmarować od wewnątrz spirytusem salicylowym, a następnie włożyć do butów prawidła na całą noc. Prawidła są obecnie dostępne zarówno w sklepach obuwniczych, jak i marketach, więc ich zdobycie nie jest trudne.

Inną metodą jest wlewanie wrzątku do czubka buta i niemal natychmiastowe jego wylanie. Czynność należy powtórzyć na pięcie, a następnie włożyć buty i spędzić w nich kilka godzin. Można także spróbować sposobu z suszarką opisanego powyżej. Stosując te metody, należy być jednak ostrożnym. Gorąca woda czy powietrze mogą uszkadzać niektóre materiały lub roztopić klej, jeśli taki został użyty przy produkcji butów. 

Jak rozciągnąć cholewy kozaków?

Cholewy kozaków tak wąskie, że niemal odcinają dopływ krwi do stopy, to nie tylko ogromna niewygoda, ale wręcz niebezpieczna sytuacja. Jak rozciągnąć kozaki? Jedną z najbardziej znanych metod jest włożenie do cholewek kulek uformowanych ze starych gazet zamoczonych w spirytusie salicylowym lub wodzie. Papier powinien ściśle wypełniać buty.  Jednak należy pamiętać, że gazety nie powinny być mokre, a jedynie wilgotne. Gazety najlepiej pozostawić w butach na całą noc. Podobna metoda sprawdza się także podczas rozciągania butów na szerokość. 

Jak rozbić zapiętki botków?

Kłopotem w przypadku botków i innych butów mogą być też twarde zapiętki, które powodują otarcia. W takiej sytuacji warto zastosować... młotek! Ta domowa metoda na rozbicie butów polega na uderzaniu narzędziem w zapiętek, aby stał się bardziej miękki i podatny na kształtowanie. Należy robić to delikatnie, by nie zniszczyć butów. W celu amortyzacji uderzeń można ułożyć w obuwiu warstwę gazet czy złożoną kilka razy szmatkę i uderzać przez nie w zapiętek. 

Rozbijanie butów w domu: Jakich preparatów użyć?

Na pograniczu rozbijania butów u szewca i domowych metod ich rozciągania są specjalistyczne preparaty. Na rynku można kupić pianki i spraye, które pomogą w rozciągnięciu ciasnych butów. Sięgając po tego typu produkty, należy zwrócić przede wszystkim uwagę, do jakiego rodzaju obuwia są przeznaczone. Skład chemiczny preparatów do skóry będzie różnił się od tych do tkaniny. Dzięki takim produktom buty stają się bardziej elastyczne i łatwiej dopasowują się do kształtu stopy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama