Reklama

Jak czyścić krawaty?

Zadbany krawat to podstawa eleganckiego wyglądu mężczyzny. Sprawia, że prezentuje się on poważnie, dostojnie oraz z klasą. Jednak jak każdy element garderoby, krawat od czasu do czasu wymaga solidnego wyczyszczenia. I tutaj pojawia się problem, gdyż zazwyczaj nie wiadomo jak prać konkretne rodzaje krawatów, a także w jaki sposób je pielęgnować, by zawsze prezentowały się atrakcyjnie. Jeśli ty również poszukujesz takiej porady, trafiłeś idealnie. Podpowiadamy, jak czyścić krawaty oraz jak prawidłowo o nie dbać.

Reklama

Czyszczenie

Zacznijmy może od czyszczenia krawatów. Na początek warto zapamiętać, że nie każdy rodzaj krawatu czyścimy w taki sam sposób. Innymi preparatami będziemy czyścić krawat jedwabny, a jeszcze innymi wełniany. Podstawowa zasada to: nie wkładaj krawata do wody. Krawat po kąpieli nadaje się już tylko do wyrzucenia lub zabawy. Jak zatem czyścić konkretne typy krawatów?

Krawat z jedwabiu

To zdecydowanie najpopularniejszy materiał, z którego produkuje się krawaty. Można go czyścić delikatnie zwilżoną szmatką z dodatkiem proszku do prania. Jeśli na krawacie jest uporczywa plama, nanieś na nią odrobinę odplamiacza lub posyp talkiem. Po kilkunastu minutach powinna zejść.

Krawat wełniany

Krawaty wełniane można czyścić jedynie za pomocą szczotki wcześniej posypując materiał talkiem. Jeśli krawat się kosmaci, użyj golarki do swetrów, by usunąć wystającą wełnę.

Krawat bawełniany

Bawełniane krawaty najlepiej wyczyści szmatka namoczona w wodzie z mydłem. Na trudne plamy zastosuj odplamiacz lub talk.

Jeśli nie chcesz podejmować się czyszczenia krawatów na własną rękę, możesz zawsze zanieść je do pralni.

Przechowywanie

Krawaty najlepiej przechowywać na wieszakach w szafie. Powinny luźno zwisać i mieć trochę przestrzeni. Nie mogą być przygniatane przez inne elementy garderoby. W szafie, w której przechowujesz krawaty, koniecznie powieś odświeżacz powietrza oraz środek przeciw molom. Zabezpieczysz krawaty przed zniszczeniem i sprawisz, że zawsze będą pięknie pachnieć.

Cenne rady

Wystarczy, że zastosujesz się do tych kilku zasad, a twój krawat będzie zawsze w dobrej kondycji.

1. Zdejmując lub zakładając krawat postępuj z nim delikatnie.

2. Zawsze wieszaj krawaty luźno.

3. Nigdy nie przechowuj krawatów w ciasnych miejscach. Lubią się wówczas odkształcać i szybko się mną.

4. Pakujesz krawat do walizki? Włóż go do specjalnego pudełka na krawaty.

5. Delikatne zagięcia na krawacie usuwaj za pomocą pary.

6. Możesz prasować krawaty, ale tylko wtedy, gdy nakryjesz je wcześniej innym materiałem.

7. Nigdy nie mocz krawatów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama